Buxoroda press-tur tashkil etildi
“Mikrokreditbank” ATB tomonidan bank moliyaviy koʻmagida oʻz tadbirkorlik faoliyatini boshlab, uni samarali davom ettirayotgan tadbirkorlar talaygina. Ana shunday loyihalarni keng jamoatchilikka tanishtirish maqsadida 28-oktabr kuni Buxoro viloyatida press-tur tashkil etildi. Unda respuplika hamda mahalliy OAV vakillari ishtirok etdi.
15 (15).png
Jurnalistlar dastlab Buxoro shahridagi “ALFA MEDICAL CENTER” xususiy klinikasi faoliyati bilan tanishdi.
1 (205).png
Bu yerda aholiga barcha turdagi tibbiy xizmatlar ko‘rsatilib kelinmoqda. Eng so‘nggi tibbiyot uskunalari bilan jihozlangan klinika “Mikrokreditbank” ATBdan 4,5 mln. AQSH dollari miqdorida kredit olgan va bugun 24 nafar aholi bandligini ta’minlagan. Ayni paytda malakali shifokorlar, xushmuomala hamshiralar shinam klinikada bemorlarga xizmat qilib kelmoqda.
Shundan soʻng press-tur ishtirokchilari G‘ijduvon tumanidagi “GIJDUVAN ECO BOTTLERS” MCHJga yoʻl olishdi.
7 (116).png
Tumanning “Baraka” mahallasida joylashgan ushbu korxonaga Alisher G‘ulomov rahbarlik qiladi. Tadbirkor korxonasida meva sharbatlari hamda salqin ichimliklari ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadi. Faoliyatini 4 mlrd. so‘m kredit bilan boshlagan va ayni paytda yana 12 mlrd. so‘m kredit olib, qo‘shimcha uskunalar xarid qilish evaziga 58 nafar aholi bandligini ta’minlagan.
9 (94).png
Jurnalistlar press-tur davomida korxona faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Bugun korxona “ECO” brendi ostida mahalliy bozorni gazli va gazsiz suv bilan ta’minlamoqda. Korxona joriy yil yakuniga qadar meva sharbatlari ham ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish uchun Xitoy davlati bilan hamkorlikni boshlagan.
Shuningdek, press-tur davomida jurnalistlarga bankning Buxoro viloyati hududiy boʻlinmalariga biriktirilgan 59 ta mahallada faoliyat olib borish uchun 18 nafar “Mahalla bankiri” va 59 nafar yordamchi agentlarning faoliyati, ular tomonidan yoʻlga qoʻyilga mikroloyihalar haqida ham maʼlumotlar berildi.
10 (62).png
Joriy yilning oʻtgan davrida bank tomonidan 7,4 trln. so‘m kredit ajratilgan. Bundan 247 ta yirik korxonaga 1,7 trln. so‘m ekvivalentida kredit liniyalari ajratilishi hisobiga 6 300 ga yaqin ishchi o‘rni yaratiladi. Shundan 558,3 mlrd. soʻmi xorijiy kredit liniyalariga to‘g‘ri keladi.
Buxoro viloyati bo‘yicha esa 30 ta yirik tadbirkorlik subyektlariga 111 mlrd. soʻm ekvivalentida kredit liniyalari ajratilishi hisobiga 500 ga yaqin ishchi o‘rni yaratiladi. Mazkur mablag‘larning 43,2 mlrd. soʻmi xorijiy kredit liniyalaridan taqdim etildi.

В Бухаре организован пресс-тур
Многие предприниматели, начавшие и успешно продолжающие свою предпринимательскую деятельность при финансовой поддержке АКБ "Микрокредитбанк." В целях ознакомления широкой общественности с такими проектами 28 октября в Бухарской области был организован пресс-тур. В нем приняли участие представители республиканских и местных СМИ.
15 (15).png
Журналисты сначала ознакомились с деятельностью частной клиники "ALFA MEDICAL CENTER" в Бухаре.
1 (205).png
Здесь населению оказываются все виды медицинских услуг. Клиника, оснащенная самым современным медицинским оборудованием, получила кредит в размере 4,5 млн. На сегодняшний день он обеспечил занятость 24 человек. В настоящее время квалифицированные врачи и вежливые медсестры обслуживают пациентов в комфортабельной клинике.
После этого участники пресс-тура направились в ООО "GIJDUVAN ECO BOTTLERS" в Гиждуванском районе.
7 (116).png
Предприятие, расположенное в махалле "Барака," возглавляет Алишер Гулямов. Предприниматель занимается производством фруктовых соков и прохладительных напитков. Он начал свою деятельность с кредита в размере 4 млрд. сумов и в настоящее время получил еще 12 млрд. сумов кредита и обеспечил занятость 58 человек за счет приобретения дополнительного оборудования.
9 (94).png
В ходе пресс-тура журналисты ознакомились с деятельностью предприятия. Сегодня предприятие снабжает местный рынок газированной и негазированной водой под брендом "ECO." Предприятие начало сотрудничество с Китаем для налаживания производства фруктовых соков до конца текущего года.
Также в ходе пресс-тура журналистам была представлена информация о деятельности 18 "Махаллинских банкиров" и 59 вспомогательных агентов для осуществления деятельности в 59 махаллях, прикрепленных к территориальным отделениям банка в Бухарской области, а также о запущенных ими микропроектах.
10 (62).png
За прошедший период текущего года банком выделено 7,4 трлн. сумов кредитов. За счет выделения 247 крупным предприятиям кредитных линий в эквиваленте 1,7 трлн. сумов будет создано около 6 300 рабочих мест. Из них 558,3 млрд. сумов приходится на иностранные кредитные линии.
В Бухарской области за счет выделения кредитных линий в эквиваленте 111 млрд. сумов 30 крупным субъектам предпринимательства будет создано около 500 рабочих мест. Из этих средств 43,2 млрд. сумов было предоставлено за счет иностранных кредитных линий.