“Dunyoda bitta ayol qolsa ham, zargarga ish topiladi”
Xalqimizda sevilgan va qadrlangan barcha buyumlar, usta zargarlar qo‘li bilan bezatilgan hamda ularning anʼanaviy va erkin ijodiy fikrlashi uyg‘unligida o‘zbek zargarlik buyumlarining o‘ziga xos ajoyib shakllari yaratilgan. Biroq zargarlik mahorati ayollar taqinchoqlari, xususan, to‘y bezaklarida o‘zining eng yuksak kamolotiga yetadi, desak adashmaymiz.
Buxoro azaldan zargarlik hunari bilan mashhur. Bu yurtning mahoratli hunarmandlari nafaqat oʻz mahsulotlari bilan, balki yoshlarga hunar oʻrgatish orqali ham milliy merosimizni asrab-avaylab kelmoqda.
Shunday hunarmandlardan biri – buxorolik zargar Nigora Fayziyeva. U turmush oʻrtogʻi bilan birgalikda zargarlik hunari bilan shugʻullanadi. Zargarlik ustaxonasida oʻquv markazi tashkil qilib, unda 10 dan ortiq bolalarga zargarlik sirlarini oʻrgatmoqda.
Zargar Nigora Fayziyevaning taʼkidlashicha, bu hunarni oʻrganish juda qimmat – 2 000 dollardan 10 ming dollargacha baholanadi. Biroq u yoshlarning kelajagini oʻylab, ushbu hunarni oʻrgatishni ancha arzon narxda tashkil etmoqda. Hozircha faqat oʻgʻil bolalarga hunarining sirlarini o‘rgatayotgan boʻlsa-da, endilikda qizlar uchun ham alohida kurslar ochishni rejalashtirgan.
Nigora Fayziyeva oʻz faoliyatida “Mikrokreditbank” koʻmagiga tayanadi. Bank tomonidan unga "Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish" dasturlari doirasida 31 million soʻmlik kredit ajratilgan edi. Ushbu mablagʻlar zarur uskunalar xarid qilishga yoʻnaltirildi. Bugungi kunda Nigora nafaqat oʻz ishini kengaytirdi, balki koʻplab mijozlarning ishonchini ham qozondi.
Prezidentimiz tomonidan tijorat banklariga xotin-qizlar uchun yangicha yondashuv asosida moliyaviy xizmatlarni yoʻlga qoʻyish orqali ularning biznes loyihalarini qoʻllab-quvvatlash vazifasi qoʻyilgan. Mikrokreditbank ham bu jarayonda faol ishtirok etib, xotin-qizlarga oʻz biznes gʻoyalarini amalga oshirish, kichik va oʻrta biznesni tashkil etish, mavjud faoliyatini kengaytirishga asosiy eʼtiborni qaratgan.
Joriy yilning 7 oyi davomida  “Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish”, “Kichik biznesni qoʻllab-quvvatlash”, “Hamroh” dasturlari, “Biznesga birinchi qadam”, “Mahalla-biznes” va “Mening mahallam” kredit paketlari doirasida jami 1 trln 484  mlrd. soʻmlik imtiyozli kreditlar xotin-qizlarning biznesi uchun yoʻnaltirilgan. Bu orqali 64 000 ming nafardan ortiq ayollarimiz tadbirkorlikka jalb qilingan.
Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturi doirasida 580 mlrd. soʻmlik imtiyozli kreditlar 36 572 nafar xotin-qizlarga yoʻnaltirildi va bandligini taʼminlashga erishildi.

"Даже если в мире останется одна женщина, для ювелира найдется работа"
Все предметы, любимые и ценимые нашим народом, украшены руками мастеров-ювелиров, и в сочетании с их традиционным и свободным творческим мышлением созданы уникальные формы узбекских ювелирных изделий. Однако мы не ошибемся, если скажем, что ювелирное мастерство достигает своего наивысшего совершенства в женских украшениях, особенно в свадебных украшениях.
Бухара издавна славится своим ювелирным ремеслом. Опытные ремесленники этой страны сохраняют наше национальное наследие не только своими изделиями, но и обучая молодежь ремеслу.
Одна из таких мастериц - бухарская ювелир Нигора Файзиева. Она занимается ювелирным делом вместе со своим мужем. В ювелирной мастерской он организовал учебный центр, где обучает более 10 детей секретам ювелирного дела.
Ювелир Нигора Файзиева отметила, что обучение этому ремеслу очень дорого - от 2 000 до 10 000 долларов. Однако, думая о будущем молодежи, он организует обучение этому ремеслу по гораздо более низкой цене. Хотя пока она обучает секретам своего ремесла только мальчиков, теперь она планирует открыть отдельные курсы и для девочек.
Нигора Файзиева в своей деятельности опирается на поддержку "Микрокредитбанка." Банк выделил ему кредит в размере 31 миллиона сумов в рамках программ "Развитие семейного предпринимательства." Эти средства были направлены на приобретение необходимого оборудования. Сегодня Нигора не только расширила свой бизнес, но и завоевала доверие многих клиентов.
Президентом нашей страны перед коммерческими банками поставлена задача поддерживать бизнес-проекты женщин путем создания финансовых услуг на основе нового подхода. Микрокредитбанк также принимает активное участие в этом процессе, уделяя основное внимание реализации бизнес-идей женщин, организации малого и среднего бизнеса, расширению существующей деятельности.
В течение 7 месяцев текущего года в рамках программ "Развитие семейного предпринимательства," "Поддержка малого бизнеса," "Hamroh," кредитных пакетов "Первый шаг в бизнес," "Махалля-бизнес" и "Моя махалля" льготные кредиты на общую сумму 1 трлн 484 млрд сумов были направлены на женский бизнес. Благодаря этому более 64 000 наших женщин были вовлечены в предпринимательство.
В рамках программы развития семейного предпринимательства льготные кредиты в размере 580 млрд. сумов были направлены 36 572 женщинам и обеспечена их занятость.