Holatni to‘liq o‘rganishning imkoni bo‘lmadi
26-may kuni "Bastion" telegram tarmog‘ida bankning Andijon viloyat hududiy boshqarmasi tomonidan mahallarga biriktirilgan yordamchi-agentlarning ish rejimidan norozi boʻlgan murojaati eʼlon qilindi.
Shuni maʼlum qilamizki, Andijon viloyatida 117 ta mahallaga 29 nafar mahalla bankiri hamda har bir mahallaga mahallani yaxshi biladigan yordamchi agentlar biriktirilgan boʻlib, ular tomonidan aholi bandligini taʼminlash, moliyaviy savodxonligini oshirish, bank mahsulotlarini aholiga taqdim etish borasida tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. Natijada joriy yilning oʻtgan davrida hududga biriktirilgan mahalla bankiri va yordamchi agentlar tomonidan 230,6 mlrd soʻmlik kreditlar ajratilishiga va 6 768 nafar aholi bandligini taʼminlashga erishildi.
Ayni paytda mahallalarga biriktirilgan bankir va yordamchi agentlardan ish tartibi yuzasidan shikoyatlar kelib tushmadi hamda ular oʻzlariga yuklatilgan vazifarni bajarib kelishmoqda.
Shu oʻrinda yuqoridagi murojaatda shikoyatchining shaxsiy maʼlumotlarini aniqlash imkonsizligi sababli, toʻliq oʻrganishning imkoni boʻlmaganligini maʼlum qilamiz.

Полностью расследовать ситуацию не удалось.
26 мая в телеграмм-сети «Бастион» было опубликовано обращение Андижанского областного филиала банка, в котором выражается недовольство режимом работы помощников агентов, закрепленных за махаллями.
Хотим сообщить, что в Андижанской области за 117 махаллями закреплены 29 махаллинских банкиров и помощников агентов, которые хорошо знают махаллинские районы, и ведут системную работу по обеспечению занятости населения, повышению финансовой грамотности, предоставлению банковских продуктов населению. В результате за истекший период текущего года махаллинскими банкирами и помощниками агентов, закрепленными за областью, выдано кредитов на сумму 230,6 млрд. сумов и трудоустроено 6768 человек.
На данный момент жалоб от банкиров и помощников агентов, назначенных в районы, относительно их рабочих процедур не поступало, и они выполняют возложенные на них обязанности.
В этой связи мы хотели бы сообщить вам, что в связи с невозможностью определения персональных данных заявителя по вышеуказанному обращению, провести полное расследование не удалось.