Yangilash: 7 Avgust 2026, 17:04
Joriy yilning 27-iyun kuni “Mikrokreditbank tomonidan aholi bandligini taʼminlash va kambagʻallikni qisqartirish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar” yuzasidan brifing o‘tkazildi.
Mamlakatimizda aholi turmush darajasini oshirish va kambagʻallikni kamaytirish davlat siyosatining ustuvor yoʻnalishlaridan biridir. Bu borada Prezidentimizning 2024-yil 16-dekabrdagi videoselektor yigʻilishida banklar oldiga bir qator vazifalar qoʻyildi. Ushbu topshiriqlarni amalga oshirish maqsadida Mikrokreditbank tomonidan maxsus chora-tadbirlar dasturi qabul qilindi.
Bugun sizlarga ushbu dastur doirasida amalga oshirilayotgan asosiy ishlar haqida qisqacha maʼlumot bermoqchimiz.
Birinchi yoʻnalish – mahallabay ishlash tizimi
Prezidentimiz tomonidan berilgan topshiriqdan soʻng, bank tarkibida maxsus departament, hududlarda “mahalla sektori” tashkil etildi. 1 121 ta mahallaga 332 nafar “mahalla bankiri” va har bir mahallarda yordamchi agent biriktirildi. Ular orqali aholi ehtiyojlarini oʻrganish va maqsadli moliyaviy xizmatlarni yetkazish tizimi yoʻlga qoʻyildi.
Ikkinchi yoʻnalish – kreditlash orqali faol qoʻllab-quvvatlash
Joriy yilning oʻtgan davrida bank tomonidan jami 5 trln soʻmdan ortiq kredit ajratildi. Eʼtiborlisi, ushbu mablagʻning 2,1 trln soʻmi bevosita mahallalarga biriktirilgan “Mahalla bankirlari” tomonidan aholi va tadbirkorlarga toʻgʻridan-toʻgʻri yetkazildi. “Oilaviy tadbirkorlik”, “Biznesga birinchi qadam”, “Mahalla loyihasi” kabi dasturlar bu jarayonning asosiy tayanchiga aylandi.
Uchinchi muhim yoʻnalish – ish oʻrinlari yaratish
Bu borada yanvar-iyun oylarida bank koʻmagida qariyib 183 ming nafar aholi bandligi taʼminlandi, shundan 119 ming nafari tadbirkorlikka jalb etildi. Xususan, 26 mingdan ortiq mikroloyiha amalga oshirilishi natijasida 53 mingga yaqin yangi ish oʻrni yaratildi.
Toʻrtinchi yoʻnalish – bank mijozlari bilan oʻtkazilgan uchrashuvlar
Hisobot davrida bank mijozi boʻlgan 23 ming nafar tadbirkor bilan 1 637 marotaba uchrashuvlar oʻtkazildi. Uchrashuvlarda koʻtarilgan murojaatlarning 7,5 mingdan ortigʻi ijobiy hal qilinishi natijasida 8,5 mingga yaqin yangi ish oʻrni yaratildi.
Keyingi yoʻnalish – turizmni rivojlanitirish
May oyida foydalanishga topshirilgan Xorazm viloyati Xiva shahridagi “Arda Xiva” turistik majmualarida bank tomonidan mehmonxona, savdo majmualari barpo etildi. Loyihalarni amalga oshirish uchun tanlov asosida pudratchi korxonalar jalb etilib, 185 mlrd soʻm investitsiya kirtildi.
Bugungi kunda “Arda Xiva” loyihasida qurilish ishlari yakuniga yetkazilib,  foydalanishga topshirildi, natijada 300 dan ortiq yangi ish oʻrinlari yaratildi.
Shuningdek, Prezidentimizning 2024-yil 29-noyabrdagi PQ-410-sonli qaroriga asosan, Xiva shahridagi “Toʻrt Shovvoz” madaniy meros obyektiga tutash 6,2 gektar yer maydonida Hunarmandlar markazini barpo etish belgilangan. Mazkur loyihani moliyalashtirish maqsadida “MKB Kasana Invest Group” MCHJ ustav kapitaliga yana 435 mlrd. soʻm investitsiya kiritish belgilangan.
Yana bir yoʻnalish – namunaviy loyihalar
Ta’kidlash kerakki, aholiga ijaraga berilgan 1 741 gektar yerda “Bir kontur – bir mahsulot” asosida dehqonchilik uchun 159 ta loyihaga 2,2 mlrd soʻm imtiyozli kreditlar orqali yuqori daromadli, eksportbop mahsulotlar yetishtirilmoqda. Shuningdek, “Super loyiha”lar doirasida “yetishtirish – qayta ishlash – sotish” zanjiri yaratildi.
Albatta, ushbu loyihalar natijasida qishloq xoʻjaligi mahsulotlari hajmi ortib, aholi daromadi yaxshilanishi kutilmoqda.
Xulosa sifatida taʼkidlash lozimki, Mikrokreditbank tomonidan yoʻlga qoʻyilayotgan mazkur ishlar aholining faol iqtisodiy hayotga jalb etilishi, daromad manbalarini kengaytirish, bandligini taʼminlashga xizmat qilmoqda.

Обновление: 4 ноября 2025, 15:06
27 июня текущего года состоялся брифинг на тему «Работа, проводимая Микрокредитным банком по обеспечению занятости и сокращению бедности».
Повышение уровня жизни и сокращение бедности в нашей стране является одним из приоритетных направлений государственной политики. В связи с этим на видеоконференц-совещании Президента 16 декабря 2024 года перед банками был поставлен ряд задач. В целях реализации этих задач была принята программа специальных мер Микрокредитного банка.
Сегодня мы хотели бы предоставить вам краткую информацию об основных работах, проводимых в рамках данной программы.
Первое направление - система работы по микрорайонам
По поручению нашего Президента в банке создано специальное подразделение, а в регионах - «районный сектор». За 1121 микрорайоном закреплено 332 «районных банкира», в каждом микрорайоне - помощник-агент. Через них налажена система изучения потребностей населения и предоставления адресных финансовых услуг.
Второе направление - активная поддержка через кредитование
За истекший период текущего года банк выделил в общей сложности более 5 трлн сумов кредитов. Примечательно, что 2,1 трлн сумов из этой суммы были напрямую перечислены населению и предпринимателям «районными банкирами», закрепленными непосредственно за микрорайонами. Основой этого процесса стали такие программы, как «Семейное предпринимательство», «Первый шаг к бизнесу» и «Районный проект».
Третье важное направление – создание рабочих мест
В этой связи в январе-июне при поддержке банка было трудоустроено 183 тыс. пожилых людей, из них 119 тыс. вовлечены в предпринимательскую деятельность. В частности, в результате реализации более 26 тыс. микропроектов создано около 53 тыс. новых рабочих мест.
Четвертое направление - встречи с клиентами банка
За отчетный период проведено 1637 встреч с 23 тысячами предпринимателей - клиентов банка. В результате положительного разрешения более 7,5 тысяч обращений, поступивших в ходе встреч, создано около 8,5 тысяч новых рабочих мест.
Следующее направление - развитие туризма
Банк построил гостиницы и торговые комплексы в туристическом комплексе «Арда Хива» в Хиве Хорезмской области, который был введен в эксплуатацию в мае. Для реализации проектов на конкурсной основе привлекались подрядчики, инвестировано 185 млрд сумов.
На сегодняшний день строительные работы по проекту «Арда Хива» завершены и введены в эксплуатацию, в результате чего создано более 300 новых рабочих мест.
Также в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-410 от 29 ноября 2024 года на прилегающей к объекту культурного наследия «Торт Шоввоз» в городе Хива территории площадью 6,2 га планируется построить Центр ремесленников. Для финансирования данного проекта в уставный капитал ООО «МКБ Касана Инвест Групп» планируется вложить еще 435 млрд сумов.
Еще одно направление — модельные проекты
Следует отметить, что на 1741 га земель, переданных в аренду населению, выращивается высокоурожайная, экспортоориентированная продукция за счет льготного кредитования 2,2 млрд. сумов по 159 проектам для сельского хозяйства по программе «Один контур – один продукт». Также в рамках «Суперпроектов» создана цепочка «выращивание – переработка – реализация».
Конечно, в результате реализации этих проектов ожидается увеличение объемов сельскохозяйственной продукции и повышение доходов населения.
В заключение следует отметить, что данные работы, инициированные Микрокредитбанком, служат вовлечению населения в активную экономическую жизнь, расширению источников доходов, обеспечению занятости.