Mikrokreditbank: Yangi mijozlarni jalb qilish boʻyicha amaliy qadamlar
Qashqadaryo viloyatida xotin-qizlarni tadbirkorlikka jalb etish, ularning bandligini taʼminlash va bank xizmatlaridan keng foydalanish imkoniyatlarini yaratish maqsadida "Mikrokreditbank" ATB tomonidan keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda. Bu jarayonda bank Rahbariyati tadbirkorlar bilan uchrashib, ularning muammolari va takliflarini oʻrganish, moliyaviy yordam mexanizmlarini tushuntirish hamda bank xizmatlariga boʻlgan ishonchni oshirishga qaratilgan tashabbuslarni kuchaytirmoqda.
4 (5).jpg
Bank Boshqaruv raisi oʻrinbosari Shahlo Ibragimova hamda Ijtimoiy dasturlarni amalga oshirish departamenti direktor oʻrinbosari Bobur Radjabov hududlarda olib borilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishish maqsadida Qashqadaryo viloyatiga tashrif buyurdilar. Mutasaddilar mahalliy tadbirkorlar bilan muloqot qilib, ularga bank tomonidan taklif etilayotgan imtiyozli kreditlar, moliyaviy xizmatlar haqida maʼlumot berdilar.
Dastlab Qarshi shahridagi "Universal Perfect Speed" masʼuliyati cheklangan jamiyati faoliyati bilan tanishishdi. Korxona rahbari Shaxlo Xolnazarovaga Mikrokreditbank tomonidan 700 million soʻm miqdorida imtiyozli kredit ajratilgan boʻlib, u bu mablagʻdan samarali foydalangan holda mebel ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻygan. Shuningdek, u kasb-hunarga oʻrgatish maqsadida oʻquv markazi ham tashkil etgan.
2 (5).jpg
— Uyda oʻtirgan xotin-qizlarni 3–6 oylik kurslarga jalb qilib, ularga turli kasb va hunarlar oʻrgatyapmiz. 2024-yil davomida 500 nafardan ortiq ayolga uy hamshiraligi, oshpazlik, tikuvchilik, oilaga tayyorgarlik kabi yoʻnalishlar boʻyicha taʼlim berildi. Shuningdek, hayotga endi qadam qoʻyayotgan yoshlar uchun duradgorlik, payvandchi, santexnik va bogʻbonlik boʻyicha kurslar ham tashkil qilingan. Joriy yilning 1-mayidan boshlab IT, kompyuter grafikasi kabi zamonaviy yoʻnalishlar ham qoʻshiladi, — deydi tadbirkor
Shaxlo Xolnazarovaning taʼkidlashicha, oʻquv markazining faoliyatini yanada kengaytirish uchun bank tomonidan qoʻshimcha yordamlar koʻrsatilayotgani katta ahamiyat kasb etmoqda. Xususan, boʻsh turgan binolardan samarali foydalanish orqali markaz faoliyatini yanada rivojlantirish rejalashtirilgan.
1 (5).jpg
Shu kuni mas’ullar Qarshi tumanida tadbirkorlik bilan shugʻullanayotgan bir qator subyektlar faoliyati bilan tanishdi. Jumladan, "Otabek Hamdamov" MCHJ tomonidan amalga oshirilayotgan yumshoq oʻyinchoqlar ishlab chiqarish loyihasi hamda yakka tartibdagi tadbirkor Nafisa Aslonova tomonidan tashkil etilgan nodavlat maktabgacha taʼlim muassasasida boʻlishdi.
Uchrashuv davomida tadbirkorlarga bank tomonidan taklif etilayotgan moliyaviy xizmatlar, imtiyozli kreditlar va boshqa qoʻllab-quvvatlash mexanizmlari haqida batafsil maʼlumot berildi. Shuningdek, bank mijoziga aylanish tartibi, tadbirkorlar uchun mavjud afzalliklar va moliyaviy resurslardan samarali foydalanish imkoniyatlari haqida tushuntirishlar oʻtkazildi.
5 (3).jpg
2025-yilning oʻtgan davri mobaynida Qashqadaryo viloyati boʻyicha 2 516 nafar tadbirkorga 44,5 milliard soʻm imtiyozli kredit ajratilgan boʻlib, shundan 51 foizi1 282 nafar xotin-qizlarning loyihalarini moliyalashtirishga yoʻnaltirilgan. Joriy yil oxirigacha viloyatda 2 949 nafar ishsiz xotin-qizning kasb-hunarga oʻqitilishi va ularning bandligini taʼminlash rejalashtirilgan.

In order to attract women to entrepreneurship in the Kashkadarya region, ensure their employment, and create opportunities for widespread use of banking services, JSCB "Mikrokreditbank" is implementing large-scale work. In this process, the bank's management meets with entrepreneurs, studies their problems and proposals, explains financial assistance mechanisms, and strengthens initiatives aimed at increasing confidence in banking services.
4 (5).jpg
Deputy Chairman of the Board of the Bank, Shahlo Ibragimova, and Deputy Director of the Department for the Implementation of Social Programs, Bobur Radjabov, visited the Kashkadarya region to get acquainted with the work being carried out in the regions. The officials spoke with local entrepreneurs and informed them about the preferential loans and financial services offered by the bank.
First, they got acquainted with the activities of the "Universal Perfect Speed" Limited Liability Company in the city of Karshi. The head of the enterprise, Shakhlo Kholnazarova, was allocated a soft loan of 700 million soums by Mikrokreditbank, and she effectively used this money to establish furniture production. She also established a training center to train professionals.
2 (5).jpg
— We are attracting women who are staying at home to 3-6-month courses and teaching them various professions and trades. During 2024, more than 500 women were trained in areas such as home nursing, cooking, sewing, and family preparation. Also, courses in carpentry, welding, plumbing, and gardening have been organized for young people who are just starting out in life. Starting from May 1 of this year, modern areas such as IT and computer graphics will also be added, — says the entrepreneur
Shakhlo Kholnazarova noted that the additional support provided by the bank to further expand the activities of the training center is of great importance. In particular, it is planned to further develop the center's activities through the effective use of vacant buildings.
1 (5).jpg
On this day, officials got acquainted with the activities of a number of entities engaged in entrepreneurship in the Karshi district. In particular, they visited the soft toy production project implemented by Otabek Hamdamov LLC and a non-governmental preschool educational institution established by individual entrepreneur Nafisa Aslonova.
During the meeting, entrepreneurs were provided with detailed information about the financial services, preferential loans, and other support mechanisms offered by the bank. They were also briefed on the procedure for becoming a bank client, the advantages available to entrepreneurs, and the possibilities for effective use of financial resources.
5 (3).jpg
During the past period of 2025, 44.5 billion soums of preferential loans were allocated to 2,516 entrepreneurs in the Kashkadarya region, of which 51 percent - 1,282 - was directed to financing the projects of women. By the end of this year, it is planned to provide vocational training and employment to 2,949 unemployed women in the region.