Bugungi kichik hikoyamiz qurut haqida bo‘lib, bu mahsulot ko‘pchilikning sevimli yeguligi hisoblanadi, desak adashmaymiz. Qurut - qatiq mahsuloti bo’lib, manbalarda aytilishicha, Markaziy Osiyoning ko’chmanchi xalqlari tomonidan ixtiro qilingan ekan.
Samarqand viloyati Bulung‘ur tumani Yangiariq mahallasida Nodira Pardayeva rahbarligida “Jo‘rabek Mazza” oilaviy korxonasi tomonidan qurut ishlab chiqarish loyihasi amalga oshirildi
Ushbu loyihaga Mikrokreditbank tomonidan 100 million soʻm miqdorda imtiyozli kredit ajratilgan.
Ayni paytda bu yerda 5 nafar ayol doimiy ish bilan taʼminlangan
Hozirda “Joʻrabek Mazza” qurutlari nafaqat Samarqand viloyati boʻylab, balki Toshkentdagi savdo shoxobchalariga ham yetkazib berilmoqda.

Today's short story is about qurut, a product that is considered a favorite of many. Qurut is a yogurt product that, according to sources, was invented by the nomadic peoples of Central Asia.
A project to produce qurut was implemented by the "Jurabek Mazza" family enterprise under the leadership of Nodira Pardayeva in the Yangiarik mahalla of the Bulungur district of the Samarkand region.
A soft loan of 100 million soums was allocated for this project by Mikrokreditbank.
Currently, 5 women are permanently employed here
Currently, “Jurabek Mazza” quruts are being delivered not only throughout the Samarkand region, but also to retail outlets in Tashkent.