O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 31-maydagi “2025-yil hosilidan bug‘doy xarid qilish va ichki bozorni don bilan barqaror ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 345-sonli qarorida Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tomonidan urug‘lik bug‘doyni xarid qilish, tayyorlash va sug‘urtalash xarajatlarini kreditlash uchun 12 oy muddatga (shundan, 6 oy imtiyozli davr bilan), Markaziy bank asosiy stavkasining 50 foizi miqdoridan 4 foiz bandga past stavkada kredit resurslarini urug‘lik bug‘doy tayyorlash korxonalariga xizmat ko‘rsatuvchi tijorat banklariga joylashtirilishi ma’lum qilingan.
Mazkur qaror ijrosini ta’minlash maqsadida, tijorat banklariga ushbu kredit resurslari hisobidan urug‘lik bug‘doy tayyorlash korxonalariga sug‘urta polisi asosida Markaziy bank asosiy stavkasining 50 foizi miqdorida 12 oy muddatga (shundan, 6 oy imtiyozli davr bilan) kredit ajratishi belgilangan.
Yuqoridagilarni inobatga olgan holda “Mikrokreditbank” ATB tomonidan qishloq xo‘jaligi korxonalariga (fermer xo‘jaliklariga) sifatli urug‘ yetkazib berish maqsadida urug‘lik bug‘doyini xarid qilish hamda tayyorlashda talab etiladigan aylanma mablag‘lar uchun “Barakali bug‘doy” krediti ishlab chiqildi.
Mazkur kredit milliy valyutada tadbirkorlik subyekti hisoblangan yuridik shaxslar uchun taqdim etiladi. Bunda mijozdan Fyuchers va kontraktatsiya shartnomasi, ariza, biznes-reja yoki pul oqimlari prognozi, tovar va mahsulotlar (xizmatlar) bo‘yicha tuzilgan oldi-sotdi shartnomasi nusxasi va boshqa qo‘shimcha hujjatlar talab etilishi mumkin.
Shuningdek, bank tomonidan hududlarda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash hamda asosiy iste’mol mahsulotlari tannarxining oshib ketishining oldini olish maqsadida oziq-ovqat mahsulotlarini g‘amlash hamda saqlash va qayta ishlashda talab etiladigan aylanma mablag‘larni to‘ldirish uchun “Agro zaxira” kredit mahsuloti ham ishlab chiqildi.
“Agro zaxira” krediti kichik va o‘rta tadbirkorlik subyektlari, ya’ni qishloq xo‘jaligi hamda oziq-ovqat mahsulotlarini saqlash bo‘yicha maxsus ombor, sovutish omborlariga ega bo‘lgan mijozlarga yoki ushbu faoliyatni amalga oshirish va bino-inshootidan foydalanish huquqni beruvchi ijara shartnomalari rasmiylashtirgan yuridik shaxslar uchun 6 oygacha, 4 oygacha asosiy qarz to‘lovi bo‘yicha imtiyozli muddat bilan taqdim etiladi.

Update: 2 September 2025, 13:02
In the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated May 31, 2025, No. 345 "On Measures for the Procurement of Wheat from the 2025 Harvest and Stable Provision of the Domestic Market with Grain," it was announced that the State Support Fund for Agriculture under the Ministry of Economy and Finance will allocate credit resources to commercial banks serving seed wheat procurement enterprises for a period of 12 months (including a grace period of 6 months) at a rate 4 percentage points lower than 50% of the Central Bank's base rate to finance the costs of purchasing, procuring, and insuring seed wheat.
In order to ensure the implementation of this resolution, commercial banks will allocate loans to seed wheat procurement enterprises at the expense of these credit resources for a period of 12 months (including a grace period of 6 months) in the amount of 50 percent of the Central Bank's base rate based on an insurance policy.
Taking the above into account, JSCB "Microcreditbank" has developed a loan "Barakali bug'doy" for working capital required for the purchase and procurement of seed wheat for the purpose of supplying high-quality seeds to agricultural enterprises (farms).
This loan is provided in national currency to legal entities that are business entities. In this case, a copy of the futures and contracting agreement, an application, a business plan or cash flow forecast, a purchase and sale agreement for goods and products (services), and other additional documents may be required from the client.
Also, in order to ensure food security in the regions and prevent an increase in the cost of basic consumer goods, the bank has developed the "Agro Reserve" loan product to replenish working capital required for the storage, storage, and processing of food products.
The "Agro Reserve" loan is provided to small and medium-sized businesses, that is, to clients who have special warehouses and refrigerated warehouses for storing agricultural and food products, or to legal entities that have concluded lease agreements granting the right to carry out this activity and use buildings and structures, with a grace period of up to 6 months, up to 4 months for the repayment of the principal debt.