O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 31-maydagi “2025-yil hosilidan bug‘doy xarid qilish va ichki bozorni don bilan barqaror ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 345-sonli qarorida Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tomonidan urug‘lik bug‘doyni xarid qilish, tayyorlash va sug‘urtalash xarajatlarini kreditlash uchun 12 oy muddatga (shundan, 6 oy imtiyozli davr bilan), Markaziy bank asosiy stavkasining 50 foizi miqdoridan 4 foiz bandga past stavkada kredit resurslarini urug‘lik bug‘doy tayyorlash korxonalariga xizmat ko‘rsatuvchi tijorat banklariga joylashtirilishi ma’lum qilingan.
Mazkur qaror ijrosini ta’minlash maqsadida, tijorat banklariga ushbu kredit resurslari hisobidan urug‘lik bug‘doy tayyorlash korxonalariga sug‘urta polisi asosida Markaziy bank asosiy stavkasining 50 foizi miqdorida 12 oy muddatga (shundan, 6 oy imtiyozli davr bilan) kredit ajratishi belgilangan.
Yuqoridagilarni inobatga olgan holda “Mikrokreditbank” ATB tomonidan qishloq xo‘jaligi korxonalariga (fermer xo‘jaliklariga) sifatli urug‘ yetkazib berish maqsadida urug‘lik bug‘doyini xarid qilish hamda tayyorlashda talab etiladigan aylanma mablag‘lar uchun “Barakali bug‘doy” krediti ishlab chiqildi.
Mazkur kredit milliy valyutada tadbirkorlik subyekti hisoblangan yuridik shaxslar uchun taqdim etiladi. Bunda mijozdan Fyuchers va kontraktatsiya shartnomasi, ariza, biznes-reja yoki pul oqimlari prognozi, tovar va mahsulotlar (xizmatlar) bo‘yicha tuzilgan oldi-sotdi shartnomasi nusxasi va boshqa qo‘shimcha hujjatlar talab etilishi mumkin.
Shuningdek, bank tomonidan hududlarda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash hamda asosiy iste’mol mahsulotlari tannarxining oshib ketishining oldini olish maqsadida oziq-ovqat mahsulotlarini g‘amlash hamda saqlash va qayta ishlashda talab etiladigan aylanma mablag‘larni to‘ldirish uchun “Agro zaxira” kredit mahsuloti ham ishlab chiqildi.
“Agro zaxira” krediti kichik va o‘rta tadbirkorlik subyektlari, ya’ni qishloq xo‘jaligi hamda oziq-ovqat mahsulotlarini saqlash bo‘yicha maxsus ombor, sovutish omborlariga ega bo‘lgan mijozlarga yoki ushbu faoliyatni amalga oshirish va bino-inshootidan foydalanish huquqni beruvchi ijara shartnomalari rasmiylashtirgan yuridik shaxslar uchun 6 oygacha, 4 oygacha asosiy qarz to‘lovi bo‘yicha imtiyozli muddat bilan taqdim etiladi.

В МКБАНК внедрены кредитные продукты "Баракали бугдой" и "Агро захира"
В постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан от 31 мая 2025 года No 345 "О мерах по закупке пшеницы урожая 2025 года и стабильному обеспечению внутреннего рынка зерном" указано, что Фонд государственной поддержки сельского хозяйства при Министерстве экономики и финансов размещает кредитные ресурсы в коммерческих банках, обслуживающих предприятия по заготовке пшеницы, сроком на 12 месяцев (включая 6-месячный льготный период) по ставке на 4 процентных пункта ниже основной ставки Центрального банка для кредитования расходов на закупку, заготовку и страхование семенной пшеницы.
В целях обеспечения исполнения данного постановления коммерческим банкам за счет данных кредитных ресурсов выделяются кредиты предприятиям по заготовке семенной пшеницы на основе страхового полиса в размере 50 процентов от основной ставки Центрального банка сроком на 12 месяцев (в том числе с льготным периодом 6 месяцев).
Учитывая вышеизложенное, АКБ "Микрокредитбанк" разработал кредит "Баракали буғдой" для оборотных средств, необходимых для закупки и заготовки семенной пшеницы, с целью поставки качественных семян сельскохозяйственным предприятиям (фермерским хозяйствам).
Данный кредит предоставляется в национальной валюте юридическим лицам, являющимся субъектами предпринимательства. При этом от клиента могут потребоваться копия договора фьючерса и контрактации, заявление, бизнес-план или прогноз денежных потоков, копия договора купли-продажи товаров и продукции (услуг) и другие дополнительные документы.
В целях обеспечения продовольственной безопасности в регионах и предотвращения роста себестоимости основных потребительских товаров банком также разработан кредитный продукт “Agro zaxira” для пополнения оборотных средств, необходимых для заготовки, хранения и переработки продуктов питания.
Кредит "Агрозапас" предоставляется субъектам малого и среднего предпринимательства, то есть клиентам, имеющим специальные склады, холодильные склады для хранения сельскохозяйственной и продовольственной продукции, или юридическим лицам, оформившим договоры аренды, предоставляющие право осуществлять эту деятельность и пользоваться зданиями и сооружениями, с льготным сроком погашения основного долга до 6 месяцев, до 4 месяцев.