Murojaatlar: 2026-yil 1-yarim yillik natijalari
Mikrokreditbank tizimida fuqarolar murojaatlari bilan ishlash alohida e’tibor qaratiladigan yo‘nalishlardan biri hisoblanadi. Bank tizimida mehnat foaliyatini olib borayotgan mutaxassislar har bir murojaat ortida inson taqdiri turganligini chuqur anglagan holda, ularda ko‘tarilgan masalalarni e’tibordan chetda qoldirmaslikka, o‘rganish ishlari natijalari bilan ularni fuqarolar foydasiga ijobiy hal qilishga harakat qilishmoqda.
Misol uchun 2026-yilning 1-yarim yilligi mobaynida bankka yuqori instansiyalar orqali hamda toʻgʻridan-toʻgʻri jami 2 469 ta murojaat kelib tushgan bo‘lib, ularning 310 tasini (12,5 foizi) yuridik shaxslar, 2 159 tasini (87,5 foizi) jismoniy shaxslar hissasiga to‘g‘ri keldi.
Ushbu murojaatlarning 2 194 tasi (91,1 foiz) belgilangan muddatidan oldin, 165 tasi murojaat (7,foiz) belgilangan muddatda koʻrib chiqildi. Koʻrib chiqilgan murojaatlarning 1 910 tasi (80,9 foiz) qanoatlantirilgan, 262 tasiga (11,1 foiz) tushuntirishlar berilgan hamda 187 tasi (8,0 foiz) rad etildi.
Aholi va tadbirkorlar tomonidan yuborilayotgan murojaatlar sabablari oʻrganilib, har bir yoʻnalishlar boʻyicha qatʼiy choralar koʻrilishi hamda tahlil qilib borilishi natijasida oʻtgan yilning mos davriga nisbatan davlat dasturlari, ipoteka, taʼlim, mikroqarz ajratish (44 taga), tijorat krediti ajratish (56 taga), oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturi doirasidagi murojaatlar (147taga), bank kartasi bilan bogʻliq murojaatlar (27 taga) sezilarli darajada kamaydi.
Bank Boshqaruvining oy yakuni boʻyicha qarorlarida bankning hududiy boʻlinmalariga murojaatlar bilan ishlashni samarali tashkil etish, murojaat tushgan kundan boshlab ijrosiga tezkor kirishish, bankka murojaat qilib kelgan fuqarolarning masalalarini joyida hal etish borasida zaruriy topshiriqlar o‘zining ijobiy samarasini bermoqda. Buni o‘tgan yilning mos davriga nisbatan murojaatlar soni kamaygani isbotlab turibdi.
Birgina misol, respublika boʻyicha Prezident virtual va Xalq qabulxonalariga yuborilgan murojaatlar oʻtgan yilning mos davriga nisbatan 477 taga kamaygan. Shu bilan birga sohada qilinadigan ishlarimiz talaygina.
Tahlillar shuni ko‘rsatmoqdaki, eng koʻp murojaatlar, Namangan (324 ta), Qashqadaryo (221 ta), Surxondaryo (212 ta), Andijon (203 ta), Toshkent (195 ta) viloyatlari hamda Toshkent (189 ta) shahri hududiy boshqarmalari hissasiga toʻgʻri kelgan.
Tuman va shahar boʻlinmalari kesimida esa Nukus (40 ta), Buxoro (36 ta), Jizzax (69 ta), Qarshi (40 ta), Namangan (62 ta), Chortoq (42 ta), Joʻmashuy (37 ta), Toshbuloq (38 ta), Guliston (58 ta), Termiz (42 ta), Oqqoʻrgʻon (36 ta), Toshkent sh. (45 ta), Xorazm (32 ta) BXO hamda Asaka (37 ta), Shahrixon (31 ta), Koson (31 ta), Xatirchi (38 ta), Pop (39 ta), Chust (51 ta), Kosonsoy (43 ta), Juma (33 ta), Sirdaryo (50 ta), Boyovut (47 ta), Denov (31 ta), Piskent (42 ta), Yakkasaroy (33 ta), Uchkoʻprik (32 ta) BXMlari va Amaliyot boshqarmasi (60 ta) faoliyati bilan bogʻliq murojaatlar ulushi yuqori koʻrsatkichni tashkil etmoqda.
Albatta, murojaatlar tushyatgan hududlar kesimida ma’lumotlar tahlil qilinib, masalaning kelib chiqish negizlari ham o‘rganilib borilmoqda.
Ta’kidlash lozimki, bankka toʻgʻridan-toʻgʻri kelib tushgan murojaatlarni tahlil qilish, tizimli kamchiliklarni bartaraf etish bilan birga Davlat rahbarining tadbirkorlar bilan “Ochiq muloqot” oʻtkazish boʻyicha Respublika shtabiga kelib tushgan murojaatlarni tezkor koʻrib chiqish ishlariga ham e’tibor qaratilmoqda.
Respublika shtabi orqali bankka kelib tushgan jami 70 ta murojaatning 30 tasi ijobiy hal etildi, 35 tasiga huquqiy tushunchalar berildi.
Respublika shtabiga kelib tushgan murojaatlarni oʻz vaqtida operativ koʻrib chiqish, murojaat kelib chiqishiga sabab boʻlayotgan omillar, tizimli kamchilik va muammolarni bartaraf etish va murojaatlarga tezkor javob berish maqsadida 6 ta tarkibiy boʻlinmalarga 30 ta tavsiya xatlari taqdim etildi.
Bundan tashqari, hududlarda aholi va tadbirkorlar ishtirokida 145 ta sayyor qabullar tashkil etilib, 1 201 nafar aholi va tadbirkorlarning murojaatlari ham koʻrib chiqildi. Mazkur sayyor qabullar davomida 1104 ta murojaat ijobiy hal etilib, shundan 945 nafariga 32,1 mlrd. soʻm miqdorida kredit ajratilgan boʻlsa, 97 nafar murojaat mualliflariga tushunchalar berildi.
Shuningdek, bank Boshqaruvi tomonidan hududlarda tadbirkorlar bilan 30 dan ortiq uchrashuvlar tashkil etildi. Mazkur uchrashuvlarda tushgan 320 ga yaqin murojaatning 300 dan ortig‘i ijobiy hal etildi.
Bir so‘z bilan aytganda, Mikrokreditbank tizimida aholi va tadbirkorlarning murojaatlari bilan ishlash tizimi yangi bosqichga chiqmoqda. Zero, har bir murojaat zamirida inson manfaati bor, uni ta’minlash esa har birimizning vazifamizga kiradi.

Обращения: Результаты первого полугодия 2026 года
Работа с обращениями граждан в системе Микрокредитбанка является одним из направлений, которому уделяется особое внимание. Специалисты, осуществляющие трудовую деятельность в банковской системе, глубоко осознавая, что за каждым обращением стоит судьба человека, стараются не оставлять без внимания поднятые в них вопросы и по результатам изучения положительно решать их в пользу граждан.
Например, в течение первого полугодия 2026 года в банк поступило в общей сложности 2 469 обращений через вышестоящие инстанции и напрямую, из которых 310 (12,5 процента) пришлось на долю юридических лиц, 2 159 (87,5 процента) - на долю физических лиц.
Из них 2 194 обращения (91,1 процента) были рассмотрены досрочно, 165 обращений (7,0 процента) - в установленные сроки. Из рассмотренных обращений 1 910 (80,9 процента) удовлетворены, 262 (11,1 процента) даны разъяснения и 187 (8,0 процента) отклонены.
В результате изучения причин обращений, направляемых населением и предпринимателями, принятия строгих мер по каждому направлению и их анализа по сравнению с соответствующим периодом прошлого года значительно сократилось количество обращений в рамках государственных программ, ипотеки, образования, выделения микрозаймов (на 44), выделения коммерческих кредитов (на 56), программы развития семейного предпринимательства (на 147), обращений, связанных с банковскими картами (на 27).
В решениях Правления банка по итогам месяца региональным подразделениям банка были даны необходимые поручения по эффективной организации работы с обращениями, оперативному исполнению с момента поступления обращения, решению вопросов граждан, обратившихся в банк, на месте, что дает свои положительные результаты. Об этом свидетельствует снижение количества обращений по сравнению с соответствующим периодом прошлого года.
К примеру, количество обращений, направленных в виртуальные и народные приемные Президента по республике, сократилось на 477 по сравнению с соответствующим периодом прошлого года. Вместе с тем в сфере предстоит еще многое сделать.
Анализ показывает, что наибольшее количество обращений поступило от территориальных управлений Наманганской (324), Кашкадарьинской (221), Сурхандарьинской (212), Андижанской (203), Ташкентской (195), а также города Ташкента (189).
В разрезе районных и городских подразделений: Нукус (40), Бухара (36), Джизак (69), Карши (40), Наманган (62), Чартак (42), Джумашуй (37), Ташбулак (38), Гулистан (58), Термез (42), Аккурган (36), г. Ташкент (36), Ташкентская область (38), г. Ташкент (38), г. Ташкент (38), г. Ташкент (38), г. Ташкент (38), г. Ташкент (38), г. Ташкент (38). (45), Хорезмского (32), Асакинского (37), Шахриханского (31), Касанского (31), Хатырчинского (38), Папского (39), Чустского (51), Касансайского (43), Джуминского (33), Сырдарьинского (50), Баяутского (47), Денауского (31), Пскентского (42), Яккасарайского (33), Учкуприкского (32) ЦБУ и Управления практики (60).
Безусловно, данные анализируются в разрезе регионов, куда поступают обращения, и изучаются причины возникновения проблемы.
Следует отметить, что наряду с анализом обращений, поступивших непосредственно в банк, устранением системных недостатков особое внимание уделяется работе по оперативному рассмотрению обращений, поступивших в Республиканский штаб по проведению "Открытого диалога" Главы государства с предпринимателями.
Из 70 обращений, поступивших в банк через республиканский штаб, 30 решены положительно, по 35 даны правовые разъяснения.
В целях своевременного оперативного рассмотрения обращений, поступивших в Республиканский штаб, устранения факторов, способствующих возникновению обращений, системных недостатков и проблем, а также оперативного реагирования на обращения, в 6 структурных подразделений было направлено 30 рекомендательных писем.
Кроме того, в регионах организовано 145 выездных приемов с участием населения и предпринимателей, рассмотрены обращения 1 201 жителя и предпринимателей. В ходе выездных приемов положительно решены 1104 обращения, из них 945 получили кредиты на сумму 32,1 млрд. сумов, авторам 97 обращений даны разъяснения.
Кроме того, правлением банка было организовано более 30 встреч с предпринимателями в регионах. Из около 320 обращений, поступивших на этих встречах, более 300 решены положительно.
Одним словом, система работы с обращениями населения и предпринимателей в системе Микрокредитбанка выходит на новый уровень. Ведь в основе каждого обращения лежат интересы человека, и обеспечение их входит в обязанности каждого из нас.