“O‘zbekiston-2030” strategiyasi: Kelajak bugun muhokamada!
Shu kunlarda besh yilga — 2026−2030 yillarga mo‘ljallangan “O‘zbekiston-2030” strategiyasining qayta ko‘rib chiqilgan loyihasi jamoatchilik muhokamasidan o‘tkazilmoqda.
Xabaringiz bor, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2025-yil 26-dekabr kuni o‘z Murojaatnomasida “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini qayta ko‘rib chiqish vazifasini ta’kidlagan edi. Ayni damda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining takomillashtirilgan loyihasi ishlab chiqildi va bu qayta muhokamaga qo‘yildi.
2023-yilda qabul qilingan bu dasturiy hujjat bugun barcha soha va tarmoqlarda ulkan natijalarga zamin bo‘lib kelmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti topshiriqlariga muvofiq, yurtimizning kelgusi besh yillik taraqqiyotiga daxldor bo‘lgan ushbu hujjat keng jamoatchilik muhokamasidan o‘tkazilib, aholimizning fikr-mulohazalari asosida takomillashtiriladi.
Yangi Oʻzbekiston taraqqiyot strategiyasini amalga oshirish jarayonida orttirilgan tajriba va jamoatchilik muhokamasi natijalari asosida ishlab chiqilgan “Oʻzbekiston — 2030” strategiyasi oʻzida quyidagi asosiy gʻoyalarni aks ettirgan:
• barqaror iqtisodiy oʻsish orqali daromadi oʻrtachadan yuqori boʻlgan davlatlar qatoridan oʻrin olish;
• aholi talablariga va xalqaro standartlarga toʻliq javob beradigan taʼlim, tibbiyot va ijtimoiy himoya tizimini tashkil qilish;
• aholi uchun qulay ekologik sharoitlarni yaratish;
• xalq xizmatidagi adolatli va zamonaviy davlatni barpo etish;
• mamlakatning suvereniteti va xavfsizligini kafolatli taʼminlash.
“Oʻzbekiston – 2030” strategiyasi quyidagi 5 ta ustuvor yoʻnalishdan iborat:
• har bir insonga oʻz salohiyatini roʻyobga chiqarish uchun munosib sharoitlar yaratish;
• barqaror iqtisodiy oʻsish orqali aholi farovonligini taʼminlash;
• suv resurslarini tejash va atrof-muhitni muhofaza qilish;
• qonun ustuvorligini taʼminlash, xalq xizmatidagi davlat boshqaruvini tashkil etish;
• “xavfsiz va tinchliksevar davlat” tamoyiliga asoslangan siyosatni izchil davom ettirish.
Prezident farmoni bilan “Oʻzbekiston — 2030” strategiyasini amalga oshirish va uning maqsadli koʻrsatkichlariga erishish barcha davlat organlari va tashkilotlari faoliyatida eng ustuvor vazifa etib belgilangan.

Стратегия "Узбекистан-2030": Будущее обсуждается сегодня!
В эти дни общественное обсуждение проходит пересмотренный проект стратегии "Узбекистан-2030" на пять лет - 2026−2030.
Как известно, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своем Послании 26 декабря 2025 года поставил задачу пересмотреть Стратегию "Узбекистан - 2030." В настоящее время разработан и повторно вынесен на обсуждение усовершенствованный проект Стратегии "Узбекистан-2030."
Этот программный документ, принятый в 2023 году, сегодня служит основой для достижения значительных результатов во всех сферах и отраслях.
В соответствии с поручениями Президента Республики Узбекистан этот документ, касающийся развития нашей страны в ближайшие пять лет, будет доработан на основе широкого общественного обсуждения и мнений населения.
Стратегия "Узбекистан - 2030," разработанная на основе накопленного опыта и результатов общественного обсуждения в процессе реализации Стратегии развития Нового Узбекистана, отражает следующие основные идеи:
• войти в число стран с доходом выше среднего за счет устойчивого экономического роста;
• создание системы образования, здравоохранения и социальной защиты, полностью отвечающей требованиям населения и международным стандартам;
• создание благоприятных экологических условий для населения;
• построение справедливого и современного государства, служащего народу;
• гарантированное обеспечение суверенитета и безопасности страны.
Стратегия "Узбекистан - 2030" состоит из следующих 5 приоритетных направлений:
• создание достойных условий для реализации потенциала каждого человека;
• обеспечение благосостояния населения за счет устойчивого экономического роста;
• экономия водных ресурсов и охрана окружающей среды;
• обеспечение верховенства закона, организация государственного управления на службе у народа;
• последовательное продолжение политики, основанной на принципе "безопасное и миролюбивое государство."
Указом Президента реализация Стратегии "Узбекистан - 2030" и достижение ее целевых показателей определены в качестве приоритетной задачи в деятельности всех государственных органов и организаций.