“O‘zbekiston-2030” strategiyasi: Kelajak bugun muhokamada!
Shu kunlarda besh yilga — 2026−2030 yillarga mo‘ljallangan “O‘zbekiston-2030” strategiyasining qayta ko‘rib chiqilgan loyihasi jamoatchilik muhokamasidan o‘tkazilmoqda.
Xabaringiz bor, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2025-yil 26-dekabr kuni o‘z Murojaatnomasida “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini qayta ko‘rib chiqish vazifasini ta’kidlagan edi. Ayni damda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining takomillashtirilgan loyihasi ishlab chiqildi va bu qayta muhokamaga qo‘yildi.
2023-yilda qabul qilingan bu dasturiy hujjat bugun barcha soha va tarmoqlarda ulkan natijalarga zamin bo‘lib kelmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti topshiriqlariga muvofiq, yurtimizning kelgusi besh yillik taraqqiyotiga daxldor bo‘lgan ushbu hujjat keng jamoatchilik muhokamasidan o‘tkazilib, aholimizning fikr-mulohazalari asosida takomillashtiriladi.
Yangi Oʻzbekiston taraqqiyot strategiyasini amalga oshirish jarayonida orttirilgan tajriba va jamoatchilik muhokamasi natijalari asosida ishlab chiqilgan “Oʻzbekiston — 2030” strategiyasi oʻzida quyidagi asosiy gʻoyalarni aks ettirgan:
• barqaror iqtisodiy oʻsish orqali daromadi oʻrtachadan yuqori boʻlgan davlatlar qatoridan oʻrin olish;
• aholi talablariga va xalqaro standartlarga toʻliq javob beradigan taʼlim, tibbiyot va ijtimoiy himoya tizimini tashkil qilish;
• aholi uchun qulay ekologik sharoitlarni yaratish;
• xalq xizmatidagi adolatli va zamonaviy davlatni barpo etish;
• mamlakatning suvereniteti va xavfsizligini kafolatli taʼminlash.
“Oʻzbekiston – 2030” strategiyasi quyidagi 5 ta ustuvor yoʻnalishdan iborat:
• har bir insonga oʻz salohiyatini roʻyobga chiqarish uchun munosib sharoitlar yaratish;
• barqaror iqtisodiy oʻsish orqali aholi farovonligini taʼminlash;
• suv resurslarini tejash va atrof-muhitni muhofaza qilish;
• qonun ustuvorligini taʼminlash, xalq xizmatidagi davlat boshqaruvini tashkil etish;
• “xavfsiz va tinchliksevar davlat” tamoyiliga asoslangan siyosatni izchil davom ettirish.
Prezident farmoni bilan “Oʻzbekiston — 2030” strategiyasini amalga oshirish va uning maqsadli koʻrsatkichlariga erishish barcha davlat organlari va tashkilotlari faoliyatida eng ustuvor vazifa etib belgilangan.

"Uzbekistan-2030" Strategy: The Future in Discussion Today!
These days, a revised draft of the "Uzbekistan-2030" strategy, designed for five years - 2026-2030, is undergoing public discussion.
As you know, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, in his Address on December 26, 2025, emphasized the task of revising the "Uzbekistan - 2030" strategy. Currently, an improved draft of the "Uzbekistan - 2030" Strategy has been developed and re-submitted for discussion.
This program document, adopted in 2023, serves as the basis for great results in all spheres and sectors.
In accordance with the instructions of the President of the Republic of Uzbekistan, this document, which concerns the development of our country for the next five years, will be discussed by the general public and improved based on the opinions of the population.
The "Uzbekistan - 2030" Strategy, developed based on the experience gained during the implementation of the New Uzbekistan Development Strategy and the results of public discussion, reflects the following main ideas:
• to join the ranks of countries with above-average income through sustainable economic growth;
• creation of an education, healthcare, and social protection system that fully meets the needs of the population and international standards;
• creation of favorable environmental conditions for the population;
• building a just and modern state serving the people;
• guaranteed provision of the country's sovereignty and security.
The "Uzbekistan - 2030" Strategy consists of the following 5 priority areas:
• creating decent conditions for each person to realize their potential;
• ensuring the well-being of the population through sustainable economic growth;
• conservation of water resources and environmental protection;
• ensuring the rule of law, organizing public administration in the service of the people;
• consistent continuation of the policy based on the principle of a "safe and peace-loving state."
According to the presidential decree, the implementation of the "Uzbekistan - 2030" Strategy and the achievement of its target indicators are defined as priority tasks in the activities of all state bodies and organizations.