Yurtimizda qishloq xoʻjaligini rivojlantirish, unda samaradorlik va eksportboplikni oshirish, aholining tomorqalarini ishga solish borasida amaliy ishlar izchil davom etmoqda. Davlatimiz rahbarining 2025-yil 14-fevraldagi “Tomorqa yer egalari va dehqon xoʻjaliklari faoliyatida zamonaviy tashkiliy tizimni joriy qilish va moliyaviy qoʻllab-quvvatlashning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmoni va “Uzagrostar Xolding” kompaniyasi faoliyatini tashkil etish haqida”gi qarori ana shunday islohotlarning amaliy ifodasi boʻldi.
Yuqoridagi qaror asosida yangi tashkil etilgan “Quva-Agro Star” va “Fargʻona-Agro Star” masʼuliyati cheklangan jamiyatlari Mikrokreditbankka ishshonchli boshqaruvga berildi.
Ushbu ixtisoslashgan kompaniyalarning asosiy vazifalari etib, bazaviy va qamrab olinadigan tumanlarda mavjud tomorqa va yer maydonlari hajmi, mahallalar ixtisoslashuvi, asosiy eksport yo‘nalishlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar bazasini shakllantirish, ilmiy-tadqiqot institutlari bilan hamkorlikda sifatli urug‘ va ko‘chatlarni tanlash, olib kelish va ularning ekilishini tashkil etish, mahsulot yetishtirish va qayta ishlashga xalqaro standartlarni joriy qilishni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari brendini yaratish, yuqori qiymatli bozorlarni topish uchun yetakchi tadbirkorlar, xalqaro mutaxassislar bilan hamkorlik qilish hamda loyihalarni birgalikda amalga oshirish, yashil texnologiyalar asosida kamida 1 gektargacha maydonda zamonaviy issiqxonalar barpo etish, agroturizmni rivojlantirish belgilandi.
Mevachilik va koʻchatchilikda yangi lohiya
Kompaniyalar tomonidan Fargʻona va Quva tumanlarida mahallalardagi aholi bilan yaqin hamkorlikda, hokim yordamchilari koʻmagida bogʻdorchilikka ixtisoslashgan hududlar xatlovdan oʻtkazildi. Tomorqalarda meva va gul koʻchatlari yetishtirishga alohida eʼtibor qaratildi. “Fargʻona-Agro Star” va “Quva-Agro Star” kompaniyalari mahalliy hamda xorijiy hamkorlar bilan shartnomalar imzolab, oʻrik, gilos va boshqa mevalarning yuqori hosil beradigan navlarini yetkazib berishni yoʻlga qoʻydi.
Bundan tashqari, kompaniyalar ko‘magida:
- Beshariq tumanida 86 nafar kambagʻal oilaga 4 ming dona oʻrik koʻchatlari homiylik asosida yetkazildi;
- Buxoro viloyatida 53 ta mahalladagi 380 ta xonadonga 10 ming dona oʻrik va shaftoli koʻchatlari tarqatildi;
- Fargʻona viloyati Uchkoʻprik tumanida ijaraga berilgan 32,8 gektar yerda 100 nafar fuqaro ishtirokida intensiv bogʻlar yaratilmoqda.
Texnologiya, bilim va raqamlashtirish – kelajak poydevori
Agrar sohani yuqori darajaga olib chiqish uchun innovatsion yechimlar talab etiladi. Shu maqsadda, yangi tashkil etilgan kompaniyalar tuproq tahlili, seleksiya ishlari va agrotexnik tadbirlarni avtomatlashtirishda Veris, Soilmeter, CropX kabi zamonaviy sensorlardan foydalanishni rejalashtirgan.
Shuningdek, fermer va dehqonlar uchun onlayn darslar, mobil maslahat ilovalari, ish rejalari uchun raqamli kundaliklar, oʻquv videolar va interaktiv platformalar ishlab chiqiladi. Kaliforniya universiteti, Kornell universiteti va BMT FAOsi kabi nufuzli tashkilotlarning qo‘llanmalari oʻzbek tiliga tarjima qilinadi.
Moliyaviy qoʻllab-quvvatlash va eksport salohiyat
Joriy yilning 1-choragida Mikrokreditbank tomonidan respublikamiz bo‘yicha 3 520 nafar aholi va xoʻjaliklarga meva yetishtirish va qayta ishlashga 45,5 milliard soʻmlik imtiyozli kreditlar ajratildi.
Shu bilan birga, Quva tumanida 3 gektar maydonda yashil texnologiyalar asosida “Quva-Agro Star” agrologistika markazi tashkil etish rejalashtirilgan. Ushbu markazda sovutgich va muzlatgich omborlari, qadoqlash va qayta ishlash sexlari, elektron savdo platformalari, eksport uchun sertifikatlash markazlari faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
Kompaniyalar mahalliy mahsulotlarni xalqaro standartlarga mos ravishda qayta ishlash, qadoqlash va eksport qilishga ko‘maklashadi. Bunda Intertek, SGS Agriculture kabi nufuzli xalqaro kompaniyalar bilan hamkorlik yoʻlga qoʻyiladi. Dehqon xoʻjaliklari yuridik shaxs sifatida roʻyxatdan oʻtkazilib, eksport litsenziyalariga ega boʻladi.
Xulosa oʻrnida...
“Agro Star” modelining joriy etilishi nafaqat qishloq xoʻjaligi mahsulotlari yetishtirishning samaradorligini oshiradi, balki aholi daromadini koʻpaytirish, eksport imkoniyatlarini kengaytirish, ilm va texnologiyaga asoslangan qishloq hujaligi mahsulotlarini yetishtirishda muhim poydevor boʻlib xizmat qiladi. Yangi tizimning qadamlari esa fermer va dehqonning har bir tomorqasini ishlab chiqarish maydoniga aylantirishni maqsad qilgan.

В сельском хозяйстве будет создана современная система
В нашей стране последовательно продолжается практическая работа по развитию сельского хозяйства, повышению его эффективности и экспортного потенциала, вводу в эксплуатацию народных хозяйств. Практическим выражением таких реформ стали Указ Главы нашего государства от 14 февраля 2025 года «О дополнительных мерах по внедрению современной системы организационной и финансовой поддержки в деятельность крестьянских (фермерских) хозяйств и личных подсобных хозяйств» и постановление «Об организации деятельности компании «Узагростар Холдинг».
3 (47).png
На основании вышеуказанного решения вновь созданные общества с ограниченной ответственностью «Кува-Агро Стар» и «Фергана-Агро Стар» были переданы в безопасное управление Микрокредитбанку.
6 (31).png
Основными задачами данных специализированных компаний стали формирование базы данных о размерах существующих хозяйств и площадях земель в базовых и охваченных районах, специализации районов, основных направлениях экспорта, подбор, импорт и организация посадки качественных семян и саженцев совместно с научно-исследовательскими институтами, финансовая поддержка внедрения международных стандартов выращивания и переработки продукции, создание бренда сельскохозяйственной продукции, сотрудничество с ведущими предпринимателями и международными специалистами для поиска рынков сбыта с высокой добавленной стоимостью, совместная реализация проектов, строительство современных теплиц на площади не менее 1 га на основе зеленых технологий, развитие агротуризма.
2 (48).png
Новый проект в области плодоводства и питомниководства
Компании в тесном сотрудничестве с жителями микрорайонов и при поддержке помощников хокимов обследовали участки, специализирующиеся на садоводстве в Ферганском и Кувинском районах. Особое внимание уделялось выращиванию в садах рассады фруктовых и цветочных культур. Компании «Фергана-Агро Стар» и «Кува-Агро Стар» заключили контракты с местными и зарубежными партнерами на поставку высокоурожайных сортов абрикосов, черешни и других фруктов.
4 (37).png
Кроме того, при поддержке компаний:
- 4000 саженцев абрикоса были переданы 86 малоимущим семьям Бешарикского района на спонсорской основе;
- 10 000 саженцев абрикоса и персика были розданы 380 домохозяйствам в 53 районах Бухарской области;
- В Учкуприкском районе Ферганской области на 32,8 га арендованных земель создаются интенсивные сады с участием 100 граждан.
Технологии, знания и цифровизация — основы будущего
Для вывода сельскохозяйственного сектора на более высокий уровень необходимы инновационные решения. С этой целью новые компании планируют использовать современные датчики, такие как Veris, Soilmeter и CropX, для автоматизации анализа почвы, селекционной работы и агротехнических мероприятий.
Для фермеров и крестьян также будут разработаны онлайн-занятия, мобильные консультационные приложения, цифровые дневники для планов работ, обучающие видеоролики и интерактивные платформы. На узбекский язык переводятся справочники таких престижных организаций, как Калифорнийский университет, Корнельский университет и Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН.
7 (22).png
Финансовая поддержка и экспортный потенциал
В первом квартале текущего года Микрокредитбанк выделил 45,5 млрд сумов льготных кредитов на выращивание и переработку фруктов 3520 физическим и фермерским хозяйствам по всей республике.
В то же время в Кувинском районе планируется создание агрологистического центра «Кува-Агро Стар» на основе зеленых технологий на площади 3 гектара. В этом центре разместятся холодильные и морозильные склады, цеха по упаковке и переработке, платформы электронной коммерции и центры сертификации для экспорта.
5 (38).png
Компании будут помогать перерабатывать, упаковывать и экспортировать местную продукцию в соответствии с международными стандартами. Это будет включать сотрудничество с авторитетными международными компаниями, такими как Intertek и SGS Agriculture. Дехканские хозяйства будут зарегистрированы как юридические лица и получат экспортные лицензии.
В заключение...
Реализация модели «Агро Стар» не только повысит эффективность сельскохозяйственного производства, но и послужит важной основой для увеличения доходов населения, расширения экспортных возможностей, производства сельскохозяйственной продукции на основе науки и технологий. Меры новой системы направлены на то, чтобы превратить каждый участок фермера и крестьянина в производственную зону.