“Mikrokreditbank” aksiyadorlik-tijorat banki tashabbusi va Respublika Oila va xotin-qizlar qoʻmitasi, "Hamroh" xotin-qizlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash kompaniyasi hamkorligida Nukus shahrida “Orzudan muvaffaqiyatgacha…” shiori ostida ikkinchi xotin-qizlar forumi oʻtkazildi.
Soʻnggi yillarda mamlakatimizda xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, gender tengligini ta’minlash, ular uchun yangi ish oʻrinlari yaratish, kasb-hunarga oʻrgatish, xotin-qizlar tadbirkorligini rivojlantirish hamda turmush sharoitlarini yaxshilash davlat siyosatining ustuvor yoʻnalishlaridan biriga aylandi.
Forumda qoraqalpogʻistonlik tadbirkor va ishbilarmonlar, shuningdek, tadbirkorlikka qiziqqan 250 nafardan ortiq xotin-qizlar ishtirok etdi. Tadbirda bank tomonidan xotin-qizlar tadbirkorligini moliyaviy qoʻllab-quvvatlash va ularning faoliyatini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi.
Xususan, 2021–2024-yillarda “Mikrokreditbank” tomonidan oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturlari doirasida 210 mingdan ortiq xotin-qizlarga 3,7 trln. soʻm imtiyozli kreditlar ajratildi. Shu jumladan, Qoraqalpogʻistonda 19 mingga yaqin xotin-qizlar uchun 267 mlrd. soʻm kredit yoʻnaltirildi.
2024-yilning oʻzida bank 89 592 nafar xotin-qizning biznesini moliyalashtirish uchun 1 trln. 604 mlrd. soʻm imtiyozli kredit ajratdi. Natijada 92 200 nafar ayolning bandligi ta’minlandi. Shuningdek, PQ-122-sonli qaror asosida Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasidan mablagʻ jalb qilinib, 19 370 nafar xotin-qizga 253,2 mlrd. soʻm kredit berildi.
2024-yil 7-martda qabul qilingan 122-sonli Prezident qarori xotin-qizlar tadbirkorligini yangi bosqichga olib chiqishga qaratilgan muhim hujjatlardan biri boʻldi. Mazkur qaror asosida ayollarni biznesga jalb qilish va ularni qoʻllab-quvvatlash mexanizmlari aniq belgilab berildi.
Misol uchun, Nukus shahridagi “Qoskөl” mahallasining 2 148 nafar aholisi orasida xotin-qizlar faol tadbirkorlik bilan shugʻullanmoqda. Ular kasanachilik, hunarmandchilik, parrandachilik, hamshiralik kabi 15 ga yaqin yoʻnalishda oʻz biznesini yoʻlga qoʻygan. Yil boshidan buyon ushbu mahallada 92 nafar xotin-qizga bank tomonidan 841 mln. soʻmdan ortiq imtiyozli kredit ajratildi. Ularning aksariyati uydan chiqmagan holda tadbirkorlikni boshlashga muvaffaq boʻldi.
Forum doirasida Chimboy tuman hokimligi bilan hamkorlikda “Guliston” mahallasining tadbirkor ayoli Mavluda Alimbetova xonadonida amaliy seminar tashkil etildi. Seminarda jizzaxlik tajribali tadbirkor, “Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan tadbirkor” Sharofat Noriyeva ishtirok etdi va mahalladagi 50 dan ortiq xotin-qizga gulchilik va dehqonchilikdan daromad topish sirlarini oʻrgatdi.
Ma’lumotlarga koʻra, mamlakatimizda iqtisodiyot va sanoat tarmoqlarida ayollar ulushi 46 foizni tashkil etadi. Shuningdek, 120 mingdan ziyod kichik biznes subyektlariga va 4 550 dan ortiq fermer xoʻjaliklariga ayollar rahbarlik qilmoqda. Kelgusi ikki yilda kichik va oʻrta biznesda xotin-qizlar ulushini 25 foizdan 40 foizga oshirish rejalashtirilgan.
Xotin-qizlarni qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan tashabbuslar minglab ayollarning biznes-loyihalarini amalga oshirishga koʻmaklashmoqda. Bank 2025-yilda ham bu yoʻnalishdagi ishlar koʻlamini yanada kengaytirishni rejalashtirgan. Tadbirkorlik qilish istagida boʻlgan xotin-qizlar faoliyati muntazam oʻrganilib, ularga amaliy yordam koʻrsatib boriladi.

В Каракалпакстане прошел форум «От мечты к успеху...»
В Нукусе прошел второй женский форум под девизом «От мечты к успеху...» по инициативе Акционерного коммерческого банка «Микрокредитбанк» и совместно с Республиканским комитетом по делам семьи и женщин, а также «Хамрох». Компания поддержки женского предпринимательства.
4 (1).png
В последние годы защита прав и интересов женщин, обеспечение гендерного равенства, создание для них новых рабочих мест, обучение их профессиям, развитие женского предпринимательства, улучшение условий их жизни стали одними из приоритетных направлений государственной политики в нашей стране.
6 (1).png
11 (1).png
В форуме приняли участие предприниматели и бизнесмены Каракалпакстана, а также более 250 женщин, интересующихся предпринимательством. На мероприятии была представлена ​​информация о работе, проводимой банком по финансовой поддержке женского предпринимательства и развитию их деятельности.
12.png
13 (1).png
В частности, в 2021-2024 годах «Микрокредитбанк» выделит 3,7 трлн тенге более 210 тыс. женщин в рамках программ развития семейного предпринимательства. Были выделены сумы льготных кредитов. В том числе 267 млрд сомов для около 19 тыс. женщин Каракалпакстана. Кредит в сумах был направлен.
Только в 2024 году банк выделит 1 триллион вон на финансирование бизнеса 89 592 женщин. 604 миллиарда предоставлен льготный кредит в размере 100 000 сумов. В результате было трудоустроено 92 200 женщин. Также на основании постановления №ПП-122 привлечены средства Фонда реконструкции и развития, в результате чего 19 370 женщинам оказана помощь в размере 253,2 млрд. сомов. Кредит в сумах предоставлен.
1 (2).png
2 (1).png
8 (1).png
Одним из важных документов, направленных на вывод женского предпринимательства на новый уровень, стал Указ Президента № 122, принятый 7 марта 2024 года. На основании данного постановления были четко определены механизмы привлечения женщин в бизнес и их поддержки.
17.png
Например, среди 2148 жителей массива «Косколь» города Нукуса женщины активно занимаются предпринимательством. Они основали собственный бизнес примерно в 15 областях, включая домоводство, ремесла, птицеводство и сестринское дело. С начала года банк выделил 841 млн сомов 92 женщинам этого района. Выделен льготный кредит в размере более 100 000 сумов. Многие из них смогли открыть бизнес, не выходя из дома.
15.png
В рамках форума совместно с администрацией Чимбойского района был организован практический семинар на дому у предпринимателя из микрорайона «Гулистон» Мавлюды Алимбетовой. Шарофат Нориева, опытный предприниматель из Джизака и «Заслуженный предприниматель Узбекистана», приняла участие в семинаре и обучила более 50 женщин района секретам получения дохода от цветоводства и земледелия.
16.png
7.pngПо данным, доля женщин в экономике и промышленности нашей страны составляет 46 процентов. Женщины также руководят более чем 120 000 малых предприятий и более чем 4550 фермами. Планируется в ближайшие два года увеличить долю женщин в малом и среднем бизнесе с 25 до 40 процентов.
Инициативы, направленные на поддержку женщин, помогают тысячам женщин реализовывать свои бизнес-проекты. Банк планирует дальнейшее расширение масштабов работы в этом направлении в 2025 году. Регулярно изучается деятельность женщин, желающих открыть свое дело, и им оказывается практическая помощь.