Bugun jamiyatda adolat va qonun ustuvorligini oliy darajaga koʻtarish, zamonaviy davlat boshqaruvini joriy etishda davlat xizmatchilarida korrupsiyaviy holatlarning barcha koʻrinishlariga qatʻiy kurashish ruhiyatini shakllantirish muhim siyosatga aylandi. Bu esa ham bir shaxs qalbida hallolik vaksinasi uygʻonishiga xizmat qilmoqda.
“Mikrokreditbank” ATB Samarqand viloyat hududiy boshqarmasida korrupsiyaga qarshi kurashish, manfaatlar toʻqnashuvi va odob-axloq qoidalari mavzusiga bagʻishlangan navbatdagi oʻquv seminari boʻlib oʻtdi.
Mazkur oʻquv mashgʻulotida “Mikrokreditbank” ATB Rahbariyati, Samarqand viloyati IIB Axborot texnologiyalari sohasidagi jinoyatlarga qarshi kurash boshqarmasi muhim topshiriqlar boʻyicha inspektori, kapitan J.SH.Nuraliyev, Samarqand shahar prokurori yordamchisi 3-darajali yurist X.Q.Gulmurodov va bank xodimlari ishtirok etdi.
Seminarda korrupsiyaning salbiy oqibatlari, qonunchilikda belgilangan javobgarlik choralari, kiberjinoyatchilik va kiberkorrupsiyaning xavfli jihatlari hamda ushbu illatlarga qarshi murosasiz kurash olib borish zarurligi taʻkidlandi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida ijobiy yutuqlarga erishgan rivojlangan davlatlarning bu boradagi tajribasi shuni koʻrsatmoqdaki, korrupsiya koʻrinishlarining oqibati bilan kurashish emas, balki uni keltirib chiqarayotgan sabablarini bartaraf etish oʻz samarasini beradi.
Qayd etilganidek, bugungi kunda davlat organlari va tashkilotlariga korrupsiyaga qarshi kurashish, davlat xizmatiga halollik standartlarini joriy etish boʻyicha qator standartlarni oʻz faoliyatiga joriy etish yuzasidan vazifalar belgilab berildi. Natijada koʻpgina tashkilot va idoralarda korrupsiyaga qarshi ichki nazorat (kompleans nazorati) tizimi faoliyati yoʻlga qoʻyildi.
Muloqot mobaynida jamiyatda korrupsiyaga qarshi murosasizlikni kuchaytirish, ushbu illatga qarshi kurashishda ijtimoiy faollikni oshirish yuzasidan fikr-mulohaza va takliflar bildirildi.

В Самарканде проведен семинар-тренинг на тему "Профилактика коррупционных преступлений"
Сегодня важной политикой стало поднятие на высший уровень справедливости и верховенства закона в обществе, формирование у государственных служащих духа решительной борьбы со всеми проявлениями коррупции при внедрении современного государственного управления. Это также способствует пробуждению вакцины честности в сердце человека.
9 (90).png
В Самаркандском областном территориальном управлении АКБ "Микрокредитбанк" состоялся очередной учебный семинар, посвященный противодействию коррупции, конфликту интересов и правилам этики.
2 (204).png
В данном учебном занятии приняли участие руководство АКБ "Микрокредитбанк," инспектор по важным задачам Управления по борьбе с преступлениями в сфере информационных технологий УВД Самаркандской области, капитан Ж.Ш.Нуралиев, помощник прокурора города Самарканда, юрист 3 класса Х.К.Гулмуродов и сотрудники банка.
6 (144).png
На семинаре были подчеркнуты негативные последствия коррупции, меры ответственности, установленные законодательством, опасные аспекты киберпреступности и киберкоррупции, а также необходимость бескомпромиссной борьбы с этими пороками.
Опыт развитых стран, добившихся положительных успехов в борьбе с коррупцией, показывает, что не борьба с последствиями проявлений коррупции, а устранение ее причин дает свои результаты.
8 (103).png
Отмечалось, что сегодня государственным органам и организациям поставлены задачи по внедрению в свою деятельность ряда стандартов по борьбе с коррупцией, внедрению стандартов честности на государственной службе. В результате во многих организациях и ведомствах налажена деятельность системы внутреннего антикоррупционного контроля (комплаенс-контроля).
В ходе диалога были высказаны мнения и предложения по усилению нетерпимости к коррупции в обществе, повышению социальной активности в борьбе с этим злом.