Yangilash: 19 Avgust 2025, 10:58
Bugun yurtimizda tadbirkorlik, ayniqsa, qishloq xoʻjaligining parrandachilik yoʻnalishiga qiziqish ortib bormoqda. Bu sohaning nafaqat serdaromad, balki aholi bandligini taʼminlashdagi oʻrni ham katta. Navoiy viloyati Qiziltepa tumanida faoliyat yuritayotgan “QIZILTEPA-PARRANDA-KLASTERI” MCHJ bunday saʼy-harakatlarga yorqin misol boʻla oladi.
1 (93).png
Korxona hozirda Qiziltepa tumani Gʻoyibon MFY hududida joylashgan boʻlib, bir vaqtning oʻzida 20 000 bosh broyler joʻjani parvarishlash imkoniyatiga ega. Aholini sifatli goʻsht mahsulotlari bilan taʼminlash maqsadida korxona kooperatsiya usulida xonadonlarga parranda tarqatish va yetishtirilgan parrandalarni qabul qilish tizimini yoʻlga qoʻygan.
5 (73).png
Quvonarlisi, korxona kooperatsiya usulida Buxoro viloyatining Gʻijduvon va Kogon tumanlari, Samarqand viloyatining Paxtachi, Narpay va Kattaqoʻrgʻon tumanlaridagi 100 dan ortiq xonadonlar bilan shartnoma asosida hamkorlik qilinmoqda.
Bu nafaqat aholiga qoʻshimcha daromad manbai, balki mahalliy bozorni parranda goʻshti bilan taʼminlashda muhim omil boʻlmoqda, desak adashmaymiz.
Loyihani yanada kengaytirish va zamonaviylashtirish maqsadida “Mikrokreditbank” ATB tomonidan 1 milliard 200 million soʻm miqdorida kredit mablagʻi ajratilgan edi.
4 (88).png
Ajratilgan mablagʻ hisobidan:
• Yetishtirilgan mahsulotni saqlash uchun muzlatgichli omborxona qurildi;
• Tayyor mahsulotlarni bozorlarga tez va xavfsiz yetkazish maqsadida ISUZU yuk avtomashinasi sotib olindi.
Ta’kidlash kerakki, keyingi 2 yilda “Mikrokreditbank” ATB tomonidan 330 ta xoʻjalikka 1,2 trln. soʻm (shundan, PQ-5146-son qaroriga asosan 763 mlrd. soʻm hamda bank oʻz mablagʻlari hisobidan 459 mlrd. soʻm) kredit ajratilib, 173 ta korxona sogʻlomlashtirildi.
Jumladan, joriy yilning yanvar-iyun oylarida 20 ta loyihaga 190,1 mlrd. soʻm kreditlar ajratildi.
10 (14).png
Ushbu kreditlarning 102,5 mlrd. soʻmi yangidan tashkil etilgan loyihalarga va 87,6 mlrd. soʻmi kam quvvatda ishlayotgan parrandachilik xoʻjaliklariga yoʻnaltirildi.

Расходы как птица, доход как верблюд - в Кызылтепе развивается бройлерный уход
Сегодня в нашей стране растет интерес к предпринимательству, особенно к птицеводству в сельском хозяйстве. Эта отрасль является не только прибыльной, но и играет важную роль в обеспечении занятости населения. Ярким примером таких усилий является ООО "QIZILTEPA-PARRANDA-KLASTERI," действующее в Кызылтепинском районе Навоийской области.
1 (93).png
В настоящее время предприятие расположено на территории махалли "Гойибон" Кызылтепинского района и способно одновременно выращивать 20 000 цыплят-бройлеров. В целях обеспечения населения качественной мясной продукцией предприятие наладило систему распределения птицы по домохозяйствам и приема выращенной птицы.
5 (73).png
Отрадно, что предприятие сотрудничает на договорной основе с более чем 100 домохозяйствами в Гиждуванском и Каганском районах Бухарской области, Пахтачинском, Нарпайском и Каттакурганском районах Самаркандской области.
Это не только источник дополнительного дохода для населения, но и важный фактор обеспечения местного рынка мясом птицы.
В целях дальнейшего расширения и модернизации проекта АКБ "Микрокредитбанк" выделил кредит в размере 1,2 миллиарда сумов.
4 (88).png
За счет выделенных средств:
• Построен холодильный склад для хранения выращенной продукции;
• Для быстрой и безопасной доставки готовой продукции на рынки был приобретен грузовой автомобиль ISUZU.
Следует отметить, что за последние 2 года АКБ "Микрокредитбанк" выделил кредиты 330 хозяйствам на сумму 1,2 трлн. сумов (из них 763 млрд. сумов на основании постановления No ПП-5146 и 459 млрд. сумов за счет собственных средств банка), и 173 предприятия были оздоровлены.
В частности, в январе-июне текущего года на 20 проектов было выделено 190,1 млрд. сумов кредитов.
10 (14).png
Из этих кредитов 102,5 млрд. сумов было направлено на вновь созданные проекты, а 87,6 млрд. сумов - на птицеводческие хозяйства, работающие с низкой мощностью.
9 (29).png
Такие проекты имеют важное значение не только в экономическом, но и в социальном плане. Благодаря поддержке предпринимательства повышается уровень жизни населения, обеспечивается продовольственная безопасность и, самое главное, закладывается фундамент стабильной жизни за счет честного труда.