Joriy yilning 29-dekabr kuni Mikrokreditbank tomonidan aholi bandligini oshirish, kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha 2025-yilda amalga oshirilgan va 2026 yil rejalari bo‘yicha navbatdagi Matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. Unda Boshqaruv raisi o‘rinbosari S.Melibayev, tegishli departament rahbarlari, OAV vakillari va blogerlar ishtirok etdi.
Ta’kidlash kerakki, Mikrokreditbank yurtimizda kichik biznes, xususiy va yakka tartibdagi tadbirkorlikni rivojlantirish, hunarmandchilik hamda kasanachilikni qoʼllab-quvvatlash yoʼli bilan yangi ish o‘rinlarini yaratish, ayniqsa, qishloq joylarda mikromoliyaviy xizmatlarni kengaytirish borasida o‘z faoliyatini olib bormoqda.
Xususan, tadbir avvalida 2025-yilda amalga oshirilgan ishlarga qisqacha to‘xtatilib o‘tildi. Bankning 95 ta hududiy bo‘linmalariga biriktirilgan 1 062 ta mahallada faoliyat olib borish uchun 323 ta “Mahalla bankiri”ga koʼmalashish uchun, 1 062 nafar yordamchi agentlar shartnoma asosida ishlab kelmoqda.
Bugungi kunga qadar 9,8 trln soʼm, shundan, kichik va oʼrta biznesga 7,6 trln soʼm va dasturlar doirasida 4 trln soʼm kreditlar ajratildi. Shundan, PQ 312-sonli qaror doirasida 812,7 mlrd so‘m; “Biznesga birinchi qadam” 455,7 mlrd soʼm, Oilaviy tadbirkorlik dasturi 1,6 trln soʼm; “Mening mahallam” dasturi 1,1 trln so‘m. kreditlar ajratildi. Joriy yilda 356 612 nafar aholi bandligi taʼminlandi. Shundan, 135 306 nafari doimiy ishga joylashtirildi va 221 306 nafari tadbirkorlikka jalb qilindi, - deydi Nodir Shodmonov mahhalabay ishlash va hududiy loyihalarni boshqarish departamenti direktor o’rinbosari
Joriy yilda 47 561 ta mikroloyihaga 899,3 mlrd so‘m kredit ajratilishi natijasida 97 453 ta ish oʼrni yaratildi.
Shuningdek, kam daromadli 11 136 ta xonadonlarga 318 mlrd so‘mlik loyiha paketlari yetkazib berilib, 16 704 nafar aholi bandligi taʼminlandi.
Bankning 181 ta hududiy bo‘linma rahbar va o‘rinbosarlari tomonidan 412 ta oilani daromadi yaxshilanib, ijtimoiy reestrdan chiqarildi. Bunda,
- doimiy ishga 137 nafar aholi joylashtirildi;
- tadbirkorlikka 84 nafar jalb etildli;
-kredit ajratildi 2 nafariga 229 mln soʼm;
- kasb-hunarga 4 nafari o‘qitildi;
- boshqa (ijtimoiy, tibbiy xizmat va taʼlim va toʼgʼarak) 185 nafariga koʼrildi.
Barcha manbalar hisobidan 11 trln. so‘mlik kreditlar ajratiladi. Shundan, Kichik va o‘rta biznesga 7,3 trln. so‘m, shundan, dasturlar doirasida 4,3 tlrn. so‘m kredit ajratilib, 140 minga yaqin loyiha amalga oshiriladi. Jumladan,
- PQ-312 sonli qaror doirasida 4 760 taga 670 mlrd. soʼm;
- “Biznesga birinchi qadam” doirasida 14 656 taga 473 mlrd. soʼm;
- Oilaviy tadbirkorlik dasturi doirasida 80 097 taga 1,6 trln. soʼm;
- “Mahalla loyihasi” doirasida 30 021 taga 1,3 trln. soʼm.
Mahallalarni ixtisoslashuvidan kelib chiqqan holda biriktirilgan 1 062 ta MFYdagi 50 mingdan ortiq mikroloyihalarga 2,7 trln. so‘m kredit mablag‘lari ajratiladi.
- “Bir kontur-bir mahsulot” tamoyili asosida 159 ta konturdagi 5 207 ta dehqon xo‘jaliklariga ijaraga berilgan 1 747 gektar yer maydonida namunali loyihalar amalga oshiriladi.
Tashqi manbalar hisobidan jami 295 mln. dollar mablag‘lar jalb qilingan holda 120 mln. dollar investitsiya loyihalarini moliyalashtirishga, 175 mln. dollar kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltiriladi.
Matbuot anjumani oxirida jurnalistlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olish bilan birga bank tomonidan amalga oshirilayotgan ma’naviy loyihalar bilan ham tanishish imkoniga ega bo‘lishdi. Jumladan, bank tomonidan amalga oshirilayotgan “Chigʻanoq” innovatsion loyihasi alohida e’tirof etildi.
Soʻnggi yillarda yurtimizda kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish va bu yoʻnalishdagi tashabbuslarni qoʻllab-quvvatlashga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Ana shunday xayrli ishlar doirasida “Mikrokreditbank” ATB va “Ijod NASHR” nashriyoti hamkorligida “Chigʻanoq” loyihasi amalga oshirilmoqda.
Loyihaning ilk nashri – Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi aʼzosi, shoir va yozuvchi Faxriddin Hayitning “Osmon yerga yaqin” kitobi boʻldi. “Chigʻanoq”ning ikkinchi nashri ham oʻz kitobxonlarini uzoq kuttirmadi. Mansur Jumayevning “Hazrati ishq”, Fozil Farxodning “Avtoportet” kabi sheʼriy kitoblari ketma-ket nashrdan chiqa boshladi.

Состоялась пресс-конференция по итогам года
29 декабря текущего года состоялась очередная пресс-конференция по планам Микрокредитбанка по повышению занятости населения, сокращению бедности, реализованным в 2025 году и запланированным на 2026 год.В нем приняли участие заместитель председателя правления С.Мелибаев, руководители соответствующих департаментов, представители СМИ и блогеры.
Следует отметить, что Микрокредитбанк ведет свою деятельность по созданию новых рабочих мест путем развития малого бизнеса, частного и индивидуального предпринимательства, поддержки ремесленничества и надомного труда, особенно расширения микрофинансовых услуг в сельской местности.
5.jpg
В частности, в начале мероприятия кратко упомянута работа, проделанная в 2025 году. Для поддержки 323 "Махаллинских банкиров" в 1 062 махаллях, прикрепленных к 95 региональным отделениям банка, на договорной основе работают 1 062 вспомогательных агента.
На сегодняшний день выделено 9,8 трлн сумов, в том числе 7,6 трлн сумов малому и среднему бизнесу и 4 трлн сумов кредитов в рамках программ. Из них 812,7 млрд сумов в рамках постановления No ПП 312; "Первый шаг в бизнес" - 455,7 млрд сумов, Программа семейного предпринимательства - 1,6 трлн сумов; На программу "Моя махалля" выделено 1,1 трлн сумов кредитов. В текущем году обеспечена занятость 356 612 человек. Из них 135 306 человек были трудоустроены на постоянную работу, а 221 306 человек были вовлечены в предпринимательство," - говорит Нодир Шодмонов, заместитель директора Департамента по работе махаллабай и управлению региональными проектами.
В этом году в результате выделения 899,3 млрд сумов кредитов на 47 561 микропроект было создано 97 453 рабочих места.
Также 11 136 малообеспеченным семьям были доставлены пакеты проектов на сумму 318 млрд сумов, обеспечена занятость 16 704 человек.
Руководители и заместители руководителей 181 регионального отделения банка улучшили доходы 412 семей и исключили их из социального реестра. При этом,
- 137 человек трудоустроены на постоянную работу;
- к предпринимательству привлечено 84 человека;
- 229 млн сумов выделено двум кредиторам;
- 4 человека прошли профессиональное обучение;
- другие (социальные, медицинские услуги и образование и кружки) 185 человек.
6.jpg
За счет всех источников будут выделены кредиты на 11 трлн. сумов. Из них малому и среднему бизнесу будет выделено 7,3 трлн. сумов, в том числе 4,3 трлн. сумов кредитов в рамках программ, и будет реализовано около 140 тысяч проектов. Включая
- 4 760 в рамках постановления No ПП-312 - 670 млрд. сумов;
- 14 656 в рамках "Первого шага в бизнес" - 473 млрд сумов;
- 80 097 в рамках программы семейного предпринимательства - 1,6 трлн сумов;
- В рамках "Проекта махалли" на 30 021 выделено 1,3 трлн. сумов.
3.jpg
Исходя из специализации махаллей, 2,7 трлн сумов кредитных средств будет выделено более чем 50 тысячам микропроектов в 1 062 закрепленных махаллях.
- На основе принципа "Один контур - один продукт" будут реализованы типовые проекты на 1 747 гектарах земли, сданных в аренду 5 207 дехканским хозяйствам в 159 контурах.
Всего за счет внешних источников будет привлечено 295 млн. долларов, 120 млн. долларов будет направлено на финансирование инвестиционных проектов, 175 млн. долларов - на поддержку малого и среднего бизнеса.
В конце пресс-конференции журналисты получили ответы на интересующие их вопросы, а также возможность ознакомиться с духовными проектами, реализуемыми банком. В частности, особо отмечен инновационный проект "Шайнак," реализуемый банком.
В последние годы в нашей стране уделяется особое внимание развитию культуры чтения и поддержке инициатив в этом направлении. В рамках этой благородной работы совместно с АКБ "Микрокредитбанк" и издательством "Ижод НАШР" реализуется проект "Шачок."
Первым изданием проекта стала книга "Небо близко к земле" члена Союза писателей Узбекистана, поэта и писателя Фахриддина Хаита. Второе издание "Раковины" также не заставило своих читателей долго ждать. Последовательно начали выходить такие поэтические сборники, как "Хазрати ишк" Мансура Джумаева и "Автопортрет" Фазиля Фархода.
Сегодня 5 номеров книги были опубликованы при финансовой поддержке банка, 4-я книга - "Безлунные ночи" Нодирабегим Иброхимовой, а 5-я книга - "Нетекущий камень" Биби Робии Саидовой. В 2026 году в рамках проекта планируется издание книг 10 авторов.