Joriy yilning 29-dekabr kuni Mikrokreditbank tomonidan aholi bandligini oshirish, kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha 2025-yilda amalga oshirilgan va 2026 yil rejalari bo‘yicha navbatdagi Matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. Unda Boshqaruv raisi o‘rinbosari S.Melibayev, tegishli departament rahbarlari, OAV vakillari va blogerlar ishtirok etdi.
Ta’kidlash kerakki, Mikrokreditbank yurtimizda kichik biznes, xususiy va yakka tartibdagi tadbirkorlikni rivojlantirish, hunarmandchilik hamda kasanachilikni qoʼllab-quvvatlash yoʼli bilan yangi ish o‘rinlarini yaratish, ayniqsa, qishloq joylarda mikromoliyaviy xizmatlarni kengaytirish borasida o‘z faoliyatini olib bormoqda.
Xususan, tadbir avvalida 2025-yilda amalga oshirilgan ishlarga qisqacha to‘xtatilib o‘tildi. Bankning 95 ta hududiy bo‘linmalariga biriktirilgan 1 062 ta mahallada faoliyat olib borish uchun 323 ta “Mahalla bankiri”ga koʼmalashish uchun, 1 062 nafar yordamchi agentlar shartnoma asosida ishlab kelmoqda.
Bugungi kunga qadar 9,8 trln soʼm, shundan, kichik va oʼrta biznesga 7,6 trln soʼm va dasturlar doirasida 4 trln soʼm kreditlar ajratildi. Shundan, PQ 312-sonli qaror doirasida 812,7 mlrd so‘m; “Biznesga birinchi qadam” 455,7 mlrd soʼm, Oilaviy tadbirkorlik dasturi 1,6 trln soʼm; “Mening mahallam” dasturi 1,1 trln so‘m. kreditlar ajratildi. Joriy yilda 356 612 nafar aholi bandligi taʼminlandi. Shundan, 135 306 nafari doimiy ishga joylashtirildi va 221 306 nafari tadbirkorlikka jalb qilindi, - deydi Nodir Shodmonov mahhalabay ishlash va hududiy loyihalarni boshqarish departamenti direktor o’rinbosari
Joriy yilda 47 561 ta mikroloyihaga 899,3 mlrd so‘m kredit ajratilishi natijasida 97 453 ta ish oʼrni yaratildi.
Shuningdek, kam daromadli 11 136 ta xonadonlarga 318 mlrd so‘mlik loyiha paketlari yetkazib berilib, 16 704 nafar aholi bandligi taʼminlandi.
Bankning 181 ta hududiy bo‘linma rahbar va o‘rinbosarlari tomonidan 412 ta oilani daromadi yaxshilanib, ijtimoiy reestrdan chiqarildi. Bunda,
- doimiy ishga 137 nafar aholi joylashtirildi;
- tadbirkorlikka 84 nafar jalb etildli;
-kredit ajratildi 2 nafariga 229 mln soʼm;
- kasb-hunarga 4 nafari o‘qitildi;
- boshqa (ijtimoiy, tibbiy xizmat va taʼlim va toʼgʼarak) 185 nafariga koʼrildi.
Barcha manbalar hisobidan 11 trln. so‘mlik kreditlar ajratiladi. Shundan, Kichik va o‘rta biznesga 7,3 trln. so‘m, shundan, dasturlar doirasida 4,3 tlrn. so‘m kredit ajratilib, 140 minga yaqin loyiha amalga oshiriladi. Jumladan,
- PQ-312 sonli qaror doirasida 4 760 taga 670 mlrd. soʼm;
- “Biznesga birinchi qadam” doirasida 14 656 taga 473 mlrd. soʼm;
- Oilaviy tadbirkorlik dasturi doirasida 80 097 taga 1,6 trln. soʼm;
- “Mahalla loyihasi” doirasida 30 021 taga 1,3 trln. soʼm.
Mahallalarni ixtisoslashuvidan kelib chiqqan holda biriktirilgan 1 062 ta MFYdagi 50 mingdan ortiq mikroloyihalarga 2,7 trln. so‘m kredit mablag‘lari ajratiladi.
- “Bir kontur-bir mahsulot” tamoyili asosida 159 ta konturdagi 5 207 ta dehqon xo‘jaliklariga ijaraga berilgan 1 747 gektar yer maydonida namunali loyihalar amalga oshiriladi.
Tashqi manbalar hisobidan jami 295 mln. dollar mablag‘lar jalb qilingan holda 120 mln. dollar investitsiya loyihalarini moliyalashtirishga, 175 mln. dollar kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltiriladi.
Matbuot anjumani oxirida jurnalistlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olish bilan birga bank tomonidan amalga oshirilayotgan ma’naviy loyihalar bilan ham tanishish imkoniga ega bo‘lishdi. Jumladan, bank tomonidan amalga oshirilayotgan “Chigʻanoq” innovatsion loyihasi alohida e’tirof etildi.
Soʻnggi yillarda yurtimizda kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish va bu yoʻnalishdagi tashabbuslarni qoʻllab-quvvatlashga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Ana shunday xayrli ishlar doirasida “Mikrokreditbank” ATB va “Ijod NASHR” nashriyoti hamkorligida “Chigʻanoq” loyihasi amalga oshirilmoqda.
Loyihaning ilk nashri – Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi aʼzosi, shoir va yozuvchi Faxriddin Hayitning “Osmon yerga yaqin” kitobi boʻldi. “Chigʻanoq”ning ikkinchi nashri ham oʻz kitobxonlarini uzoq kuttirmadi. Mansur Jumayevning “Hazrati ishq”, Fozil Farxodning “Avtoportet” kabi sheʼriy kitoblari ketma-ket nashrdan chiqa boshladi.

A press conference was held on the results of the year.
On December 29 of this year, Mikrokreditbank held its regular Press Conference on increasing employment and reducing poverty, implemented in 2025 and plans for 2026.Deputy Chairman of the Management Board S. Melibaev, heads of relevant departments, media representatives and bloggers took part in it.
It should be noted that Microcreditbank is carrying out its activities in our country to create new jobs by developing small business, private and individual entrepreneurship, supporting handicrafts and home-based work, and expanding microfinance services, especially in rural areas.
5.jpg
In particular, at the beginning of the event, the work carried out in 2025 was briefly touched upon. To assist 323 "Mahalla Bankers" in carrying out activities in 1,062 mahallas assigned to 95 regional branches of the bank, 1,062 assistant agents are working on a contractual basis.
To date, 9.8 trillion soums have been allocated, including 7.6 trillion soums to small and medium-sized businesses and 4 trillion soums in loans under the programs. Of these, 812.7 billion soums within the framework of Resolution No. PP 312; "First Step to Business" - 455.7 billion soums, Family Entrepreneurship Program - 1.6 trillion soums; 1.1 trillion soums of loans were allocated for the "My Mahalla" program. This year, 356,612 people were employed. Of these, 135,306 were employed permanently, and 221,306 were involved in entrepreneurship," says Nodir Shodmonov, Deputy Director of the Department of Mahallabay Work and Territorial Project Management.
This year, as a result of the allocation of 899.3 billion soums in loans for 47,561 micro-projects, 97,453 jobs were created.
Also, project packages worth 318 billion soums were delivered to 11,136 low-income households, and 16,704 people were employed.
The heads and deputies of 181 regional branches of the bank improved the income of 412 families and removed them from the social register. In this,
- 137 people were placed in permanent jobs;
- 84 people were involved in entrepreneurship;
- 229 million soums were allocated for 2 people;
- 4 people were trained in professions;
- other (social, medical services and education and circle) 185 people.
6.jpg
Loans totaling 11 trillion soums will be allocated from all sources. Of these, 7.3 trillion soums will be allocated to small and medium-sized businesses, of which 4.3 trillion soums will be allocated within the framework of programs, and about 140 thousand projects will be implemented. Including
- Within the framework of Resolution No. PP-312, 4,760 - 670 billion soums;
- 14,656 within the framework of the "First Step to Business" project - 473 billion soums;
- 80,097 within the framework of the Family Entrepreneurship Program - 1.6 trillion soums;
- 1.3 trillion soums for 30,021 projects within the framework of the "Mahalla Project."
3.jpg
Based on the specialization of mahallas, 2.7 trillion soums of credit funds will be allocated for more than 50 thousand micro-projects in 1,062 assigned mahallas.
- Based on the "One contour - one product" principle, exemplary projects will be implemented on 1,447 hectares of land leased to 5,207 dehkan farms in 159 contours.
With the attraction of a total of 295 million dollars from external sources, 120 million dollars will be allocated to financing investment projects, and 175 million dollars to support small and medium-sized businesses.
At the end of the press conference, journalists had the opportunity to get answers to their questions and familiarize themselves with the spiritual projects being implemented by the bank. In particular, the bank's innovative project "Shell" received special recognition.
In recent years, special attention has been paid in our country to the development of a culture of reading and the support of initiatives in this area. Within the framework of such charitable work, the "Shell" project is being implemented in cooperation with "Microcreditbank" JSCB and "Ijod NASHR" publishing house.
2.jpg
The first publication of the project was the book "The Sky is Close to Earth" by a member of the Writers' Union of Uzbekistan, poet and writer Fakhriddin Khait. The second edition of "The Shell" also didn't keep its readers waiting long. Poetry books like Mansur Jumayev's "Hazrati Ishq" and Fozil Farhod's "Avtoportet" began to be published one after another.
Today, 5 issues of the book have been published with financial support from the bank, with the 4th book being Nodirabegim Ibrohimova's "Moonless Nights" and the 5th book being Bibi Robiya Saidova's "Non-Flowing Stone." In 2026, it is planned to publish books by 10 authors within the framework of the project.